Podstawowe pojęcia

Temperatura kotła za wysoka

Osiągnięcie przez kocioł centralnego ogrzewania zbyt wysokiej temperatury zagraża niebezpieczeństwem wybuchu. W związku z tym sterowniki posiadają zabezpieczenia, które automatycznie uruchamiają alarm dźwiękowy, umożliwiając tym samym podjęcie działań zaradczych.

Za wysoka temperatura kotła – objawy

Temperatura kotła za wysoka – temperatura, przy której pojawia się alarm dźwiękowy oraz opis na wyświetlaczu sterownika: temp. kotła (CO) za wysoka. Wentylator nadmuchowy oraz podajnik paliwa zostaną wyłączone, pompa CO oraz pompa CWU będą pracować cały czas w celu odprowadzenia ciepła z kotła. Alarm wymaga ręcznego skasowania na pulpicie sterownika.

Przedstawione wyżej działanie ma na celu jak najszybsze poinformowanie użytkownika o tym, że przekroczona została maksymalna temperatura kotła, a co za tym idzie, należy doprowadzić do jak najszybszego jej obniżenia. Sterownik automatycznie podejmuje działania w tym zakresie, wyłączając wentylator oraz odcinając podajnik paliwa, co ma zapobiec dalszemu wzrostowi temperatury. Jednocześnie nadal działały będą pompy CO i CWU, ponieważ to one odpowiadają za odprowadzanie ciepła z kotła do instalacji.

Temperatura mosfet za duża – co to znaczy?

Innym alarmem wyświetlanym przez sterownik TECH może być wysoka temperatura mosfet. Za duża temperatura układu sterowania wentylatorem może wystąpić zarówno wtedy, gdy jest on wyeksploatowany (np. zatarciu uległy łożyska), jak i wtedy, gdy uszkodzone zostały elementy wewnętrzne sterownika. W tym drugim przypadku konieczny jest kontakt z naszym serwisem.

Co zrobić, gdy temperatura na piecu jest za wysoka?

Jednym z największych zagrożeń związanych z użytkowaniem kotłów centralnego ogrzewania jest niewątpliwie za wysoka temperatura na piecu. Co robić by ją szybko i skutecznie zredukować? Pierwsze działania w tym celu podejmowane są automatycznie, ponieważ sterownik w momencie uruchomienia alarmu automatycznie wyłącza wentylator i podajnik, odcinając tym samym dopływ paliwa oraz powietrza do komory spalania. W efekcie następuje powolne wygaszanie kotła. Temperatura wody w kotle nadal pozostaje jednak wysoka, ponieważ pompy CO i CWU potrzebują czasu, by rozprowadzić wytworzone ciepło. Chcąc przyspieszyć ten proces, możesz odkręcić więc krany z ciepłą wodą. W awaryjnej sytuacji można także skorzystać z zaworu awaryjnego znajdującego się bezpośrednio przy piecu, jednak należy zachować wówczas ostrożność, ponieważ woda wypływająca z instalacji będzie bardzo gorąca.

Po opanowaniu sytuacji należy natomiast skupić się na ustaleniu tego, dlaczego piec przekracza zadaną temperaturę. Przyczyną może być w tym przypadku zarówno uszkodzenie sterownika lub współpracujących z nim czujników, jak i nieprawidłowe parametry pracy. W tym drugim przypadku rozwiązaniem problemu może być zmniejszenie ilości podawanego paliwa, co pozwoli ograniczyć moc kotła.