Awaria pompy CO negatywnie wpływa na wydajność centralnego ogrzewania budynku, zaburzając prawidłowy obieg czynnika grzewczego w instalacji. Istotne jest zatem to, że przyczyn tego, iż pompa centralnego ogrzewania nie pompuje, może być co najmniej kilka.
Jak sprawdzić czy pompa obiegowa działa? Pierwsze, co możesz zrobić, jeśli sterownik nie uruchamia pompy obiegowej CO, to sprawdzić, czy można uruchomić pompę CO w trybie pracy ręcznej. To podstawowa czynność, którą trzeba wykonać, gdy jedno z podłączonych urządzeń nie działa prawidłowo w trybie pracy automatycznej. Prawdopodobną przyczyną tego, że pompa centralnego ogrzewania nie włącza się w trybie automatycznym lub sterownik nie wyłącza pompy CO po spadku temperatury na kotle, jest wówczas nieprawidłowa konfiguracja urządzenia. Ręczne uruchomienie pompy CO umożliwia wykluczenie uszkodzenia samej pompy, a co za tym idzie, pozwala przejść do dalszej diagnostyki problemu.
Jeśli także w trybie pracy ręcznej nie załącza się pompa CO lub np. pompa obiegowa słabo pompuje, to należy sprawdzić, czy awaria nie jest spowodowana aktywnością nieprawidłowych ustawień.
Powodem tego, że pompka do pieca nie działa, może być:
Inną przyczyną tego, że pompa centralnego ogrzewania nie pompuje, może być także nieprawidłowa konfiguracja sterownika. Aby sprawdzić, czy przyczyną tego, że nie załącza się pompa CO jest złe ustawienie parametrów pracy jest przywrócenie urządzeniu ustawień fabrycznych. Problemem, że pompka do pieca nie działa może być też uszkodzenie sterownika – w takiej sytuacji należy skontaktować się z serwisem firmy TECH Sterowniki.
Gdy pompka do pieca nie działa także w pracy ręcznej, a ustawienia sterownika są prawidłowe, to przyczyną może być jej uszkodzenie. Nadmierne obroty, zbyt niski lub zbyt wysoki przepływ cieczy czy podwyższone tarcie to częste objawy uszkodzonej pompy CO. Inne objawy zużycia pompy CO to nietypowe dźwięki w trakcie pracy urządzenia czy wyciek wody z obudowy pompy, który sygnalizuje jej rozszczelnienie. W tego typu sytuacjach niezbędna będzie naprawa lub wymiana pompy CO na nową.
Przyczyną nieprawidłowego działania pompy CO może być nie tylko jej uszkodzenie (zużycie) czy błędna konfiguracja ustawień sterownika. W rzeczywistości bardzo częstym problemem jest mała ilość wody, a co za tym idzie, zbyt niskie ciśnienie w instalacji, co może wynikać z jej nieszczelności. W związku z tym warto zweryfikować wskazania manometru, sprawdzając, czy ciśnienie wody w instalacji CO utrzymuje się na właściwym poziomie. Do nieprawidłowego działania pompy obiegowej przyczynić może się także zapowietrzenie układu. Powietrze gromadzące się w instalacji centralnego ogrzewania zmniejszy wydajność pracy pompy obiegowej, a co za tym idzie, sprawi, że będzie ona pompowała wodę znacznie wolniej. Efektem może być nierównomierne nagrzewanie się grzejników lub to, że niektóre z nich pozostaną zimne. Rozwiązaniem problemu będzie zatem odpowietrzenie instalacji oraz pompy CO, co pozwoli przywrócić jej prawidłowe działanie.
Co jeszcze może sprawiać, że pompa CO nie pcha wody? Przyczyną może być zatrzymanie wirnika, co bardzo często występuje po sezonie letnim, w którego trakcie pompa obiegowa jest wyłączona na stałe. W tej sytuacji sterownik normalnie załączy pompę, jednak ze względu na unieruchomienie wirnika woda w instalacji nie będzie pompowana. Nie zawsze oznacza to konieczność wymiany pompy, ponieważ pozostający przez długi czas w spoczynku wirnik mógł się zawiesić. Problem z reguły pozwala rozwiązać potrząśnięcie pompą CO (uderzenie z odpowiednim wyczuciem), a w przypadku wielu modeli odkręcenie jednej śruby i poruszenie wirnika śrubokrętem.