Co robić gdy podajnik się zablokował?

Zablokowany ślimak w podajniku na pellet lub ekogroszek uniemożliwia automatyczne podawanie paliwa, a co za tym idzie, pracę kotła. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, w związku z czym podstawą jest diagnoza problemu.

Silnik podajnika pieca nie startuje – co może być przyczyną?

W przypadku braku odczytu sygnału z czujnika hallotronu należy sprawdzić, czy podajnik oraz wentylator można uruchomić w trybie pracy ręcznej. Pozwoli to wykluczyć między innymi uszkodzenie silnika motoreduktora czy mechaniczną blokadę podajnika, wskutek której ślimak nie podaje pelletu.

Jeżeli nie działa wentylator, a podajnik nie podaje ekogroszku wyłącznie w trybie automatycznym, najprawdopodobniejszą przyczyną jest błąd hallotronu. Jak usunąć problem? Jeśli obydwa urządzenia działają w trybie ręcznym, to należy wykonać czynności, które zostały wymienione w opisie problemu: „Co robić, gdy nie działa wentylator i podajnik w trybie pracy automatycznej?”.

Dlaczego podajnik nie podaje ekogroszku?

Bardzo często zdarza się również sytuacja, w której podajnik nie podaje pelletu lub ekogroszku, a wentylator działa prawidłowo. Podstawą jest wówczas próba uruchomienia go w trybie pracy ręcznej, jednak nie zawsze zakończy się to powodzeniem.
Jeśli nie pracuje tylko podajnik to przyczyną może być:

  • mechaniczna blokada podajnika. Należy sprawdzić czy urządzenie będzie działać w trybie pracy ręcznej. Nagrzewanie i buczenie silnika to znak, że prawdopodobnie wystąpiła blokada mechaniczna podajnika. Konieczny jest kontakt z pracownikami z punktu serwisowego kotła.
  • zerwana zawleczka, czyli zabezpieczenie przeciążeniowe ślimaka. W takiej sytuacji silnik motoreduktora będzie pracował prawidłowo, jednak ślimak nie będzie się obracał, co uniemożliwi podawanie paliwa. Przyczyną zerwania zawleczki może być ciało obce znajdujące się w ekogroszku lub uszkodzenie (zużycie eksploatacyjne) ślimaka. W tym drugim przypadku zawleczki będą zrywane po każdej wymianie.
  • uszkodzenie silnika motoreduktora. Jeśli silnik włączony w trybie pracy ręcznej nie wydaje żadnych odgłosów to dodatkowo, dla sprawdzenia można go podłączyć na krótko.
  • przestawienie czujnika hallotronu. Prawidłowe położenie czujnika zostało przedstawione na zdjęciu.

Mechaniczna blokada podajnika - przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn zatrzymania się ślimaka jest mechaniczna blokada podajnika. Co może ją powodować? Najczęściej jest to kamień lub inny niepożądany przedmiot znajdujący się w ekogroszku, np. śruba. Poza tym przyczyną może być także zbyt nisko schodzący żar, który może powodować blokowanie podajnika. Teoretycznie w takich sytuacjach powinno dojść do zerwania zawleczki, która pełni rolę zabezpieczenia przeciążeniowego. Jeżeli jednak zawleczka nie ulega zerwaniu, to przyczyną może być usterka w układzie elektronicznego sterowania pracą podajnika (np. uszkodzony kondensator lub zaśniedziały zacisk), uruchomienie się wyłącznika przeciążeniowego silnika czy uszkodzenie przekładni (zatarcie).

W jaki sposób usunąć mechaniczną blokadę podajnika, której przyczyną jest zablokowanie ślimaka przez ciało obce w paliwie? Jeżeli nie nastąpi to automatycznie w ramach działania motoreduktora sterowanego hallotronem, należy spróbować usunąć blokadę poprzez uruchomienie podajnika w trybie pracy ręcznej. Ostatecznością jest odblokowanie ślimaka poprzez samodzielne usunięcie paliwa stałego i zanieczyszczeń ze ślimaka, co może wymagać jego demontażu.


6a-najczestsze-problemy-zwiazane-z-praca-sterownikow-kotlowychpng



Podstawowe pojęcia