Siłowniki elektryczne

Siłowniki do ogrzewania grzejnikowego

Siłowniki elektryczne to innowacyjne urządzenia, które umożliwiają precyzyjne sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym. Pozwalają one różnicować temperatury w zależności od typu pomieszczenia, pory dnia czy aktywności domowników. W efekcie montując siłowniki do grzejników, można nie tylko zapewnić sobie odpowiedni komfort cieplny, ale zoptymalizować również zużycie energii w budynku.

Jaką funkcję pełni siłownik elektryczny do grzejnika?

Siłownik elektryczny do grzejnika to niewielkie urządzenie montowane na zaworze, które pozwala precyzyjnie sterować ogrzewaniem grzejnikowym. W praktyce stanowi element systemu umożliwiającego ustawienie temperatury dla danego pomieszczenia, którą można dostosować nie tylko do jego funkcji, ale również pory dnia czy związanej z nią aktywnością domowników. Niezbędne w tym przypadku są jednak nie tylko siłownik do grzejników, ale również czujnik lub regulator temperatury oraz urządzenie nadrzędne pozwalające zarządzać systemem.

Dlaczego warto zainstalować siłowniki do grzejników?

Siłowniki do grzejników to urządzenia, które warto zainstalować przede wszystkim ze względu na możliwość zoptymalizowania zużycia energii w budynku oraz zapewnienia sobie odpowiedniego komfortu cieplnego. Jest to możliwe dzięki sterowaniu ogrzewaniem grzejnikowym, w ramach którego można ustawić różną temperaturę w pomieszczeniach. Pozwala to nie tylko wyeliminować zjawisko niedogrzania lub przegrzania budynku, ale również zmniejszyć zużycie energii grzewczej, co przełoży się na niższe rachunki.

Jak dobrać siłowniki do grzejników?

Dobierając siłownik elektryczny do grzejnika, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego dopasowanie do zaworu, co umożliwi montaż urządzenia. W związku z tym istotne jest to, że oferowane przez nas siłowniki do grzejników STT-869 oraz G-X posiadają wyjście na nakrętkę z gwintem M30x1,5. W obu przypadkach możliwe jest także wykorzystanie adaptera na gwint M28 lub wersji „CLICK”, co pozwala zamontować siłowniki na wszystkich najbardziej popularnych zaworach grzejnikowych występujących na rynku.

Siłownik elektryczny do grzejnika – sterowanie

Siłowniki do grzejników STT-869 oraz G-X to urządzenia, które są proste zarówno w montażu, jak i obsłudze. Sterowanie nimi jest możliwe nie tylko z poziomu sterowników grzejnikowych WIFI 8S, ST-16S WIFI lub WiFi 8S p, poprzez aplikację mobilną eModul, ale również za pomocą systemu smart home Sinum.

Gdzie zastosować siłowniki do grzejników?

Siłownik elektryczny do grzejnika to urządzenie, które można zastosować wszędzie tam, gdzie wykorzystywane jest ogrzewanie grzejnikowe. W praktyce idealnie sprawdzi się zatem nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale również obiektach komercyjnych (np. hotelach) czy budynkach użyteczności publicznej (np. szkołach, urzędach czy sklepach).

Siłowniki elektryczne - pytania i odpowiedzi

Jakie siłowniki do grzejników?

Wybierając siłowniki do grzejników, należy zwrócić uwagę na dopasowanie ich do zaworów, co warunkuje możliwość montażu. Istotny jest zatem rozmiar gwintu nakrętki wyjściowej. W siłownikach elektrycznych STT-869 oraz G-X zastosowany został gwint M30, jednak wykorzystać można także znajdujący się w zestawie adapter na gwint M28 lub „CLICK), co pozwala zamontować te siłowniki na większości zaworów grzejnikowych, które są dostępne na rynku.

Jak powinien być zamontowany siłownik grzejnikowy?

Siłownik grzejnikowy montuje się na zaworze, co w zależności od jego rodzaju może wymagać zastosowania odpowiedniego adaptera lub nakładki na trzpień zaworu. Po zakończonym montażu należy zarejestrować siłownik w określonej strefie, co pozwoli sterować nim z poziomu urządzenia głównego lub systemu smart home Sinum. Następnie warto przeprowadzić test łączności urządzeń, co pozwoli zidentyfikować sterownik oraz strefę, w której został on zainstalowany. Informacje te zostaną wyświetlone na sterowniku głównym.

Czy siłowniki grzejnikowe sprawdzą się w pomieszczeniach, w których funkcjonuje także ogrzewanie podłogowe?

Tak, ponieważ istnieje możliwość połączenia pracy ogrzewania grzejnikowego z podłogowym. W przypadku montażu siłowników grzejnikowych STT-869 lub G-X jako urządzenie główne należy wybrać sterownik do ogrzewania podłogowego L-4x, L-9r, L-X Wi-Fi, L-12 lub centralę systemu Sinum, co pozwoli kontrolować temperaturę w pomieszczeniach ogrzewanych jednocześnie grzejnikami oraz ogrzewaniem podłogowym.

W jaki sposób zasilany jest bezprzewodowy siłownik elektryczny do grzejnika?

Bezprzewodowe siłowniki do grzejników zasilane są bateryjnie. W przypadku siłowników elektrycznych STT-869 oraz G-X do zasilania służą 2 baterie AA 1,5V. Zaleca się stosowanie baterii o zwiększonej pojemności i poborze prądu (np. do lamp błyskowych), co gwarantuje dłuższe działanie urządzenia na jednym zestawie.