System Sinum - najczęściej zadawane pytania

Sinum   |   19.08.2024

System Sinum to inteligentny system smart home, kompleksowe rozwiązanie do sterowania ogrzewaniem, oświetleniem, systemami bezpieczeństwa i innymi urządzeniami. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na kluczowe pytania, które pomogą Ci w optymalnym wykorzystaniu funkcji systemu oraz szybkiej i prostej konfiguracji urządzeń i użytkowaniu systemu.

  • 1. Czym jest system Sinum?

    Sinum to zaawansowany system automatyki, który zapewnia kompleksowe sterowanie i optymalizację działania budynków mieszkalnych, komercyjnych i użyteczności publicznej. System umożliwia sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, wentylacją, roletami, systemem alarmowym. To wszystko przy użyciu jednego urządzenia centralnego i jednej aplikacji, z możliwością pełnej zdalnej kontroli.

    W przypadku większych obiektów można zastosować centralę Pro, która obsłuży większą ilość urządzeń oraz wspiera dodatkowy protokół komunikacji bezprzewodowej, dalekiego zasięgu Lora.

    Sinum charakteryzuje się łatwą instalacją i konfiguracją. Udostępnia możliwość integracji z urządzeniami i systemami innych producentów za pomocą wspieranych protokołów komunikacji, tj. Modbus RTU/TCP, HTTP, MQTT. Jego funkcjonalność może być rozbudowywana o nowe moduły w dowolnym momencie.

    System Sinum znacząco wpływa na oszczędności energii, redukując jej zużycie poprzez automatyczne wyłączanie urządzeń, gdy nie są one używane. Pozwala to na obniżenie rachunków za ogrzewanie, oświetlenie i wentylację, a także przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2.

  • 2. Czy mogę sterować urządzeniami Sinum bez centrali?

    Chociaż centralka pełni rolę mózgu systemu, poszczególne urządzenia, jak włączniki czy sterowniki rolet, zachowują swoją podstawową funkcjonalność. Oznacza to, że nawet jeśli wystąpią problemy z połączeniem lub zasilaniem centralki, nadal będziesz mógł manualnie włączyć światło czy podnieść rolety.

    Należy pamiętać, że urządzenia Sinum posiadają wbudowane funkcje bezpieczeństwa, które działają nawet bez centrali. Zapewnia to dodatkową ochronę w przypadku awarii centrali. Na przykład, przekaźnik sterujący kotłem grzewczym wyłączy się automatycznie w przypadku braku komunikacji z centralą, uniemożliwiając niekontrolowane działanie kotła.

  • 3. Jakie są zalety korzystania z systemu Sinum?

    System Sinum oferuje wiele zalet, począwszy od oszczędności, jednocześnie zapewniając użytkownikom komfort  i bezpieczeństwo. Zarządzanie urządzeniami jest wygodne, ponieważ wszystkimi urządzeniami możemy zarządzać z jednej aplikacji.

  • 4. Jak działa?

    Centrala Sinum komunikuje się drogą radiową 868MHz lub przewodowo poprzez protokół SBUS z urządzeniami gamy Sinum. Centrala obsługuje również urządzenia innych producentów poprzez wybrane protokoły komunikacji https://www.techsterowniki.pl/sinum/integracja, klikając adres URL dowiesz się więcej o zintegrowanych urządzeniach jak i możliwościach komunikacji. Centrala będzie sterować urządzeniami według skonfigurowanej logiki działania systemu, poprzez wysyłanie poleceń do każdego urządzenia z osobna.

  • 5. Jak skonfigurować sieć do systemu Sinum?

    Większość domów posiada konfigurację sieciową domyślnie spełniającą wymagania systemu Sinum, w przypadku braku połączenia zalecane jest skontaktować się z dostawcą sieci internetowej, aby sprawdzili czy sieć spełnia wymogi.

    Konfiguracja sieci przeznaczona jest głównie dla budynków użyteczności publicznej oraz innych większych obiektów, które mogą mieć bardziej złożone wymagania sieciowe.

    Szczegółowe informacje dotyczące konfiguracji sieci znajdują się w pliku wytyczne dla instalatorów.

  • 6. Czy system jest łatwy w instalacji?

    Tak, system Sinum jest łatwy w instalacji. W przypadku urządzeń bezprzewodowych, nie ma obowiązku przerabiania instalacji budynku. Dostępne są również szkolenia dla instalatorów (https://www.techsterowniki.pl/onas/akademia-instalatora).

  • 7. Czy system ma możliwość sterowania głosowego?

    Tak, system obecnie jest zintegrowany z Google Home. Więcej informacji znajdziesz w samouczku klikając na adres URL https://www.techsterowniki.pl/blog/polaczenie-centrali-sinum-z-usluga-google-home.

  • 8. Jak dobrać urządzenia Sinum?

    W doborze pomagają handlowcy. Skontaktuj się z wybranym handlowcem z danego regionu https://www.techsterowniki.pl/kontakt/dzial-handlowy-sinum.

  • 9. Gdzie mogę kupić system Sinum?

    Produkty Sinum kupisz u najbliższego dystrybutora. Na stronie https://www.techsterowniki.pl/dystrybucja wybierz województwo i wpisz nazwę miejscowości.

  • 10. Jaka jest cena systemu?

    Ceny katalogowe można sprawdzić na stronie www.techsterowniki.pl przechodząc do zakładki Dla użytkowników - Cenniki i katalogi.

  • 11. Czy mogę dowiedzieć się więcej o systemie Sinum?

    Możesz przejść bezpośrednio na podstronę Sinum: https://www.techsterowniki.pl/k/sinum lub zapisać się na szkolenie dla instalatorów: https://www.techsterowniki.pl/onas/akademia-instalatora.

  • 12. Czy mogę rozbudować system Sinum w przyszłości?

    System Sinum pozwala na skonfigurowanie ogrzewania oraz wiele więcej. W każdym momencie możesz dokupić kolejne urządzenia. System jest na bieżąco rozwijany, aktualizacje systemu pozwolą na korzystanie z nowych funkcji.

  • 13. Co to jest urządzenie wirtualne?

    Jest to spięta logika działania systemu w określony sposób, umożliwiająca użytkownikowi prostą konfigurację do przeklikania, bez konieczności tworzenia algorytmów od podstaw. W skład urządzeń wirtualnych wchodzą:

    • Wirtualny termostat - prosta konfiguracja ogrzewania dla danego pomieszczenia.
    • Wirtualny styk - uruchamia odpowiednie urządzenie grzewcze w zależności od potrzeby grzania z dodanych wirtualnych termostatów.
    • Wirtualny integrator przekaźników - umożliwia zmianę stanu wielu przekaźników jednocześnie, jak w przypadku wyłącznika schodowego.
    • Wirtualny sterownik bramy - sterowanie bramą wjazdową lub garażową.
    • Wirtualny sterownik furtki - sterowanie furtką.
    • Wirtualny integrator rolet - umożliwia zmianę otwarcia wielu rolet jednocześnie.
    • Wirtualny menedżer pompy ciepła - sterowanie pompami ciepła.
    • Urządzenie niestandardowe - umożliwia konfigurację własnego wirtualnego urządzenia od podstaw.


    Wirtualny termostat

  • 14. Co to wirtualny termostat?

    Wirtualny termostat służy do sterowania temperaturą w danym pomieszczeniu dzięki możliwości zintegrowania funkcjonalności wybranych urządzeń. Do wirtualnego termostatu należy dodać czujnik temperatury oraz wybrane urządzenia, które mają pracować w zależności od różnicy temperatury zadanej od aktualnej oraz trybu pracy termostatu. Konfiguracja jest prosta i intuicyjna, przy użyciu kafelków. Można na przykład uwzględnić czujnik otwarcia, gdy okno będzie otwarte urządzenie grzewcze przestanie działać w celu zwiększenia oszczędności.

  • 15. Jak sterować temperaturą zgodnie z harmonogramem?

    W celu sterowania temperaturą zgodnie z harmonogramem, należy najpierw utworzyć wirtualny termostat dla danego pomieszczenia. Następnie przejść do Ustawienia -> Harmonogramy i kliknąć przycisk "+". Tam należy wybrać opcję Dodaj harmonogram, ustawić jego nazwę. W ustawieniach harmonogramu należy ustawić temperaturę główną oraz dla każdego dnia tygodnia dodać przedziały godzinowe z daną temperaturą. Temperatura główna będzie obowiązywać poza utworzonymi przedziałami. Na koniec trzeba przejść do zakładki Powiązane urządzenia, w celu przypisania harmonogramu do wybranych termostatów.

  • 16. Jak uruchomić pompę, gdy w danym pomieszczeniu jest potrzeba grzania lub chłodzenia?

    Urządzeniem grzewczym możemy sterować za pomocą wirtualnego styku, który będzie wyznaczał potrzebę pracy względem przypisanych wirtualnych termostatów. Jeśli jeden z wirtualnych termostatów wyrazi potrzebę grzania lub chłodzenia, odpowiednie urządzenie ma się uruchomić. Wirtualny styk umożliwia również dodanie opóźnienia załączania w ustawieniach.

  • 17. Jak skonfigurować wyłącznik schodowy?

    W systemie Sinum praca urządzeń zintegrowana jest z poziomu centrali. Aby utworzyć wyłącznik schodowy należy w aplikacji mobilnej lub webowej przejść do zakładki Urządzenia -> Urządzenia wirtualne, następnie należy kliknąć przycisk "+" i wybrać opcję Wirtualny integrator przekaźników, gdzie nadajemy nazwę wyłącznika schodowego i wybieramy przekaźniki, które mają zostać zintegrowane.

  • 18. Jak sterować bramą?

    Do sterowania bramą istnieje dedykowane urządzenie wirtualne, Wirtualny sterownik bramy. Przy dodaniu wirtualnego sterownika bramy, należy wybrać typ bramy, ma to wpływ na wygląd widżetu oraz układ sterowania w systemie. Następnie należy przypisać przekaźniki odpowiedzialne za całkowite i częściowe otwarcie bramy oraz wybrany czujnik wskazujący stan otwarcia.

  • 19. Jak sterować furtką?

    Sterowanie furtką jest możliwe dzięki opcji Wirtualny sterownik furtki. Umożliwia przypisanie przekaźnika odpowiedzialnego za otwarcie furtki oraz dodanie czujnik zamknięcia.

  • 20. Do czego służy opcja urządzenie niestandardowe?

    Urządzenia niestandardowe przeważnie tworzy się w przypadku integracji z innym urządzeniem lub systemem, w celu wyświetlania informacji z poziomu jednej aplikacji, lub możliwości sterowania poprzez dodane komponenty.

    Aby przejść do tworzenia urządzenia niestandardowego należy wejść do zakładki Ustawienia -> Urządzenia -> Urządzenia wirtualne i zjechać suwakiem na dół, następnie wybrać opcję Urządzenie niestandardowe.

    Umożliwia utworzenie od podstaw własnego urządzenia wirtualnego, jego estetyki oraz logiki działania. Wygląd ustawiamy tworząc wiersze i komórki, a w nich dodajemy interesujące nas komponenty. Funkcjonalność tych komponentów programujemy przy użyciu kodu Lua oraz naszej dokumentacji, gdzie opisane są dostępne parametry i metody, oraz przykłady użycia.

    Urządzenie niestandardowe

    Dodatkowo gotowe urządzenia niestandardowe mogą być zaimportowane z pliku oraz z biblioteki, gdzie po kliknięciu wyświetli się lista urządzeń z opisem.

    Dodaj urządzenia wirtualne

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy