Sterowanie systemami grzewczymi – trendy i ciekawostki

18.07.2017

Branża związana z automatycznym sterowaniem ogrzewania rozwija się niezwykle dynamicznie. Nowe sposoby kontroli i regulacji ciepła dobrze wpisują się w koncepcję inteligentnego domu i stają coraz popularniejsze. Wśród nich można zauważyć kilka charakterystycznych kierunków rozwoju. O trendach w sterowaniu systemami grzewczymi opowiemy w tym artykule.

1. Technologia szyta na miarę potrzeb swoich użytkowników

Prowadzimy różny tryb życia, w różnych godzinach pracujemy i podejmujemy aktywności pozazawodowe.

Dzięki nowoczesnej technologii możemy zaplanować, kiedy i na jakim poziomie będzie utrzymywana temperatura w naszych domach. Jesteś w pracy, wyjechałeś na urlop, a może planujesz spotkanie ze znajomymi? Możesz zdecydować, kiedy w salonie, kuchni czy łazience ma być cieplej, a kiedy chłodniej. Poziom temperatury w określonych godzinach dnia możesz ustawić z wyprzedzeniem, korzystając ze specjalnie przygotowanych harmonogramów dostępnych z poziomu nowoczesnych regulatorów pokojowych.

Czy wiesz, że

2. Estetyczny wygląd

Rozwój urządzeń sterowniczych przejawia się także w dbałości o każdy detal ich wyglądu wizualnego. Ten trend jest szczególnie widoczny w przypadku urządzeń, które są przygotowywane do montażu w pomieszczeniach.

Nowoczesne regulatory pokojowe są niewielkie, mają kolorowe wyświetlacze, dotykowe przyciski i uniwersalną kolorystykę, która dobrze wpisuje się w każdy wystrój wnętrza. Plastikowe obudowy zostały zastąpione estetycznymi, szklanymi panelami, a duże, kolorowe wyświetlacze umożliwiają łatwy odczyt wszystkich ustawień urządzenia.

3. Różne źródła ciepła łączcie się!

W nowoczesnych budynkach mieszkalnych bardzo często inwestorzy decydują się na montaż więcej niż jednego źródło ciepła. To pozwala w pełni wykorzystać zalety wynikające z eksploatacji każdego ze sposobów ogrzewania pomieszczeń. Pracę tradycyjnego kotła na paliwo stałe może wspomagać kominek czy pompa ciepła. Na każdym etapie inwestycji można również wzbogacić system o nowoczesne i energooszczędne kolektory słoneczne.

Aby uprościć ich obsługę na rynek wprowadzone zostały urządzenia umożliwiające sterowanie instalacją z wieloma źródłami ciepła. Sterowniki te łączą w sobie prostotę obsługi z dużą ilością dostępnych dla użytkownika funkcji. Firma TECH Sterowniki oferuje swoim klientom w tym zakresie 3 modele urządzeń: ST-407n, ST-408n i ST-409n. Sterowniki te w zależności od modelu obsługują 2 lub 3 zawory mieszające z pompami, pompą CWU i współpracują z regulatorami pokojowymi.

Czy wiesz, że

4. Smartfonowy szał, czyli zwrot w kierunku technologii mobilnej

Jeszcze do niedawna zdalne sterowanie ogrzewaniem było tematem niszowym. Większym zainteresowaniem cieszyło się zarządzanie na odległość oświetleniem, bramą czy roletami. Dziś projektowanie systemów sterowania ogrzewaniem z myślą o możliwości zdalnej zmiany parametrów to standard.

Przygotowany i udostępniony użytkownikom produktów firmy TECH Sterowniki moduł internetowy eModul daje możliwość kontroli i zmiany parametrów urządzenia grzewczego z każdego miejsca na Ziemi i o każdej godzinie. Wystarczy tylko smartfon i dostęp do Internetu.

5. Sterowanie odnawialnymi źródłami energii

Węgiel, gaz ziemny czy ropa naftowa to surowce, których ceny z roku na rok są coraz wyższe, a korzystanie z nich nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. W związku z tym w większości krajów intensywnie poszukuje się możliwości zwiększenia udziału odnawialnych źródeł w celu pozyskania czystej energii. Aktualnie udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii kształtuje się różnie w poszczególnych krajach członkowskich.

Liderem pozostaje Szwecja, gdzie elektrownie wodne pozwalają na zaspokojenie 53,9% potrzeb energetycznych tego kraju. Wysokim wskaźnikiem może się poszczycić także Finlandia (39,3%), Łotwa (37,6%), Austria (33%) oraz Dania (30,8%). Najniższy udział energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii odnotowano natomiast w Luksemburgu oraz na Malcie (około 5%). W Polsce wskaźnik ten wynosi 11,8%. To wciąż za mało. W ramach realizacji zobowiązań unijnych Polska do 2020 roku musi zwiększyć udział w OZE do poziomu 15%.

W związku ze wzrostem popularności technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii rośnie również zapotrzebowanie, na urządzenia zarządzające ich pracą. Energia pozyskana dzięki takim urządzeniom jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła może być racjonalnie rozdzielana w zależności od aktualnych potrzeb. W ofercie firmy TECH Sterowniki znajdują się m.in. sterowniki solarne oraz sterowniki pomp ciepła.

Czy wiesz, że

6. Pełna kontrola danych

Dzięki nowoczesnej technologii użytkownik systemu sterowania ogrzewaniem przejmuje całkowitą kontrolę nad instalacją grzewczą. Nowym osiągnięciem automatyki sterowania ogrzewaniem jest nie tylko możliwość edycji i planowania pracy urządzeń grzewczych z wyprzedzeniem, ale również podgląd i analiza ich pracy wstecz.

W aplikacji eModul bogatym źródłem wiedzy są zakładki: „Historia alarmów” oraz „Statystyki”. W pierwszej z nich gromadzone są informacje na temat problemów, jakie pojawiły się w trakcie pracy urządzenia. Każdy z nich został opisany z uwzględnieniem daty i godziny jego wystąpienia. Z kolei w zakładce: „Statystyki” zbierane są informacje na temat wskazań temperatury. W przypadku kotła wyświetlana jest informacja o temperaturze zewnętrznej, bieżącej pokoju, CWU czy CO.

W przypadku ogrzewania strefowego można sprawdzić jaka temperatura panowała w danym okresie w różnych strefach domu.

Historia alarmów

7. Zwiększanie świadomości na temat rozwiązań energooszczędnych

Z badań Europejskiego Urzędu Statystycznego: Energy consumption and use by households wynika, że w 2015 roku gospodarstwa domowe w UE zużywały aż ¼ całej wyprodukowanej energii!

Udział poszczególnych źródeł energii kształtował się następująco:

  • gaz ziemny (35,6%)
  • energia elektryczna (25%)
  • energia odnawialna (15,7%)
  • produkty ropopochodne (12,7%)
  • ciepło pozyskane (7,8%)
  • paliwa stałe (3,3%)

Gaz stanowił ponad połowę całkowitego zużycia energii w gospodarstw domowych Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, na Słowacji i we Włoszech, podczas gdy na Malcie i w Szwecji odnotowano zużycie na zbliżonym poziomie energii elektrycznej. Energie odnawialne (głównie biopaliwa stałe) stanowiły ponad 40% zużycia energii w gospodarstwach domowych w Chorwacji, Słowenii, Estonii, na Łotwie i w Rumunii. Wyprodukowana energia była wykorzystywana przede wszystkim do ogrzewania domów oraz przygotowania ciepłej wody.

Zużycie energii i wykorzystanie w gospodarstwach domowych:

  • ogrzewanie domów (64,7%)
  • ogrzewanie wody (13,9%),
  • oświetlenie i użytkowanie większości urządzeń elektrycznych (13,8% )
  • główne urządzenia kuchenne (5,7%)
  • klimatyzacja (0,5%)
  • inne zastosowania 1,5%.

W tym kontekście niezwykle ważne jest to, by zwiększać świadomość, jak ważna jest dbałość o systematyczne zmniejszenie poziomu zużycia energii w gospodarstwach domowych, a nowoczesne sterowniki właśnie temu służą.

Firma TECH Sterowniki organizuje spotkania z instalatorami pod nazwą Akademia Instalatora, podczas których prezentowane są najnowsze i najpopularniejsze urządzenia do zarządzania ogrzewaniem. Dla swoich potencjalnych klientów przygotowuje również mobilne ekspozycje w terenie, w czasie których każdy może zobaczyć i przetestować sterowniki w praktyce. Samochód wystawowy odwiedza różne miejsca w kraju i za granicą. Podczas spotkań pracownicy firmy odpowiadają na pytania dotyczące doboru i korzystania z urządzeń sterowniczych.

Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem – narzędzia kontroli nad własnym domem

Sprawowanie kontroli nad ogrzewaniem to podstawa, jeśli chcemy osiągnąć komfort cieplny w naszym domu niższym kosztem. Systemy do zarządzania ogrzewaniem otwierają przed inwestorami zupełnie nowe możliwości. Dobrze dobrany system zarządzania ogrzewaniem to niższe rachunki za ogrzewanie i zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Warto śledzić najnowsze rozwiązania w tym zakresie, aby obsługa urządzeń grzewczych była jeszcze wygodniejsza i bardziej komfortowa.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy