Możliwości w tym zakresie jest bardzo wiele. Niektóre bazują na wykorzystaniu paliw kopalnych jak węgiel, ropa czy gaz ziemny. Inne są bardziej przyjazne środowisku. Wśród nich wyróżnia się: ogrzewanie geotermalne, piece na pellet czy fotowoltaikę.
Z najbardziej przyjaznych rozwiązań dla środowiska jest ogrzewanie geotermalne, choć wymaga wcześniejszej inwestycji w system geotermalny, który dosłownie dostarcza ciepło z ziemi i wykorzystuje stałą temperaturę do ogrzewania domu.
Innym, oszczędnym wyborem są specjalne piece na pellet. Opał zasilający urządzenie grzewcze jest w tym wypadku wytwarzany z odnawialnych źródeł, takich jak produkty odpadowe, w tym trociny z tartaków.
Jeszcze innym, ekologicznym sposobem na ogrzewanie domu jest specjalne ogrzewanie słoneczne. Chodzi oczywiście o kolektory, które zamieniają energię słoneczną na ciepło. Są montowane na dachach i ścianach budynków.
Automatyka do sterowania ogrzewaniem jest równie ważna co rozsądny dobór sposobu ogrzewania domu. W pomieszczeniach bardzo praktyczne i pomocne w kontrolowaniu temperatury są specjalne regulatory pokojowe. Estetyczne urządzenia przeznaczone do montażu na ścianie to bardzo korzystne rozwiązanie pozwalające na pełny podgląd parametrów pracy i ich edycję. Ważne jest to, że można dopasować temperaturę w każdym pomieszczeniu z osobna do aktualnych potrzeb. Poszczególne modele regulatorów pokojowych współpracują z systemem grzejnikowym lub podłogowym, dostępne są także modele z możliwością pomiaru temperatury podłogi.
Same regulatory nie mogą jednak pracować efektywnie. Konieczny jest wybór urządzenia nadrzędnego do sterowania. W przypadku urządzeń do podłogówki są to przewodowe lub bezprzewodowe sterowniki zaworów termostatycznych, a grzejnikowych – jeden z modułów do sterowania siłownikami elektrycznymi (WiFi 8S, WiFi 8s P, ST-16S WiFi).
Z dodatkowego wyposażenia ciekawym rozwiązaniem jest natomiast moduł do sterowania zdalnego. Dzięki niemu za pomocą dedykowanej aplikacji e-Modul można zarządzać ogrzewaniem, będąc poza domem i także realnie wpływać na rachunki.
Większość osób poza recyklingiem śmieci nie myśli o możliwościach dbania o środowisko. Patrząc jednak z szerszej perspektywy, jest wiele innych sposobów, które mogą pomóc środowisku i sprawić, że dom będzie przyjazny dla środowiska. Oto one.
Dobór systemu grzewczego, podobnie jak automatyki grzewczej oraz innych, ekologicznych rozwiązań w domu to sposób na połączenie oszczędności z dbałością o środowisko naturalne. Warto korzystać z nich i zadbać o naszą planetę. Zachęcajmy również do tego innych w swoim otoczeniu.
Brak komentarzy
Wyłączenie ogrzewanie na czas zimowego wyjazdu nie jest dobrym rozwiązaniem. O czym warto pamiętać, kiedy dom stoi pusty?
Zobacz więcejCo powoduje największe straty ciepła w budynku mieszkalnym? W jaki sposób je ograniczyć? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na ten temat.
Zobacz więcejMontaż instalacji grzewczej w nowym budynku mieszkalnym czy też remont tej już istniejącej najczęściej wiąże się z wymianą grzejników na nowe. Oprócz nich do sprawnego działania systemu potrzebne są także dodatkowe akcesoria. Jakie? Przede wszystkim zawory i bezprzewodowe siłowniki elektryczne.
Zobacz więcej