Wielkimi krokami nadchodzi sezon grzewczy – ostatnia prosta przed zimą. Chłodne poranki i wieczory, coraz więcej dni, kiedy temperatura przez dłuższy czas utrzymuje się na poziomie kilku stopni powyżej zera. Przygotowanie wszelkich obiektów mieszkaniowych pod kątem wydajnego ogrzewania powinno odbywać się właśnie teraz. Stawka to nie tylko stabilny komfort cieplny dopasowany do twoich potrzeb, ale także możliwość zdalnego zarządzania twoim lokum czy wreszcie możliwość wygenerowania oszczędności!
Zaplanuj swoje przygotowania!
Jeśli jeszcze nie zdążyłeś pomyśleć o przygotowaniach swojego domu lub mieszkania do zimy, nadchodzący wielkimi krokami sezon grzewczy powinien ci uzmysłowić, że najlepiej działać od razu. Ale nie bez zastanowienia! Zadbawszy o odpowiednie kwestie na przełomie września i października, jesteś w stanie przede wszystkim zapewnić wszystkim domownikom stabilny komfort cieplny, który będzie niezależny od warunków zewnętrznych przez całą zimę i początek wiosny. Poza tym, stosując odpowiednie rozwiązania smart home, jesteś również w stanie ułatwić sobie i swoim bliskim sterowanie domem lub mieszkaniem czy wreszcie zoptymalizować zużycie energii, a wygenerowane w ten sposób oszczędności przeznaczyć na dowolny cel! Czy ta wizja nie brzmi dobrze? Oto najważniejsze kwestie, o które powinieneś zadbać przed nadejściem sezonu grzewczego!
-
1. Rozważ przeprowadzenie audytu energetycznego
Zawsze warto upewnić się, twój dom nie wymaga remontu w celu poprawienia parametrów cieplnych. W końcu inwestowanie w precyzyjną technologię smart home ma sens wtedy, kiedy wiesz, że twoje lokum jest dobrze zaizolowane! Jeśli więc nie masz co do tego pewności, zamów usługę przeprowadzenia profesjonalnego audytu energetycznego i dowiedz się, na czym stoisz!
-
2. Zleć wykonanie prac termomodernizacyjnych
Ten etap może nie być konieczny – w końcu jeśli twój dom jest stosunkowo nowy lub masz pewność, że drzwi i okna są szczelne i nigdzie nie tworzą się mostki cieplne, możesz przejść dalszych przygotowań. Jeśli jednak coś powinno zostać naprawione, lepiej nie zwlekać. Dalsze działania mogą okazać się bezsensowne, jeśli wygenerowane ciepło będzie uciekać przez okna, dziurawe ściany lub dach.
-
3. Zadbaj o przegląd kotła
Niezależnie od tego, z jakiego typu urządzenia grzewczego korzystasz, upewnij się, że działa ono poprawnie, a szanse wystąpienia wszelkich problemów technicznych są zredukowane do minimum – w ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek w środku sezonu grzewczego. Na pewno pomoże tutaj okresowy przegląd i konserwacja urządzenia.
-
4. Sprawdź poziom ciśnienia w instalacji
Sprawdź manometr znajdujący się przy kotle i upewnij się, że jego wskazania nie odbiegają od tych zaleconych przez producenta, instalatora oraz serwisanta. Zwróć również uwagę na stan instalacji pod kątem ewentualnych przecieków i nieszczelności. Jeśli zauważysz coś niecodziennego, koniecznie skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego instalatora.
-
5. Odpowietrz i wyczyść grzejniki
Starannie usuń z kaloryferów nagromadzone w nich powietrze oraz gazy. W przeciwnym razie musisz liczyć się z nierówną, a także głośna pracą grzejników. Poza tym poświęć chwilę na oczyszczenie grzejników z zewnątrz: po włączeniu ogrzewania kurz znajdujący się na kaloryferach może skutkować nieprzyjemnym zapachem przez pierwsze dni lub tygodnie sezonu grzewczego.
Więcej na ten ten temat dowiesz się z artykułu Jak przygotować grzejniki i centralne ogrzewanie do sezonu grzewczego?
-
6. Rozważ instalację systemu sterowania ogrzewaniem
Nigdy nie jest za późno, by zaopatrzyć się w system inteligentnego zarządzania ogrzewaniem. Dzięki temu rozwiązaniu możesz bardzo precyzyjnie dopasować działanie całego systemu grzewczego do swoich potrzeb i w efekcie ograniczyć zużycie energii do niezbędnego minimum przy równoczesnym podniesieniu komfortu życia. Sprawdź nasze sterowanie ogrzewaniem i przekonaj się, że to dużo więcej, niż ciepło w zimowe dni.
-
7. Sprawdź inne rozwiązania dla inteligentnego domu
Oprócz sterowania ogrzewaniem możesz także zdecydować się na inne rozwiązania z zakresu smart home: zarządzanie oświetleniem, sterowanie roletami, markizami i bramą, wykorzystanie czujników ruchu, alarmów antywłamaniowych i przeciwpożarowych czy wreszcie kompleksowy system smart home Sinum. Każde z tych rozwiązań umożliwi ci zoptymalizowanie zarządzania energią w twoim domu i wniesie do twojego miejsca nową jakość.
Zainwestuj w swoje lokum!
Przygotowania do sezonu grzewczego powinny objąć nie tylko domy i mieszkania zamieszkiwane przez ich właścicieli, ale także miejsca stricte inwestycyjne. Jeśli więc posiadasz lokum, które jest przeznaczone na wynajem lub sprzedaż w przyszłości, pamiętaj, że przygotowując je odpowiednio do sezonu grzewczego, zwiększasz jego rynkową wartość. Wszystkie wspomniane wcześniej argumenty mają tutaj równie dużą moc: stabilny komfort cieplny, niskie koszty użytkowania możliwe dzięki inteligentnemu zużywaniu energii czy wreszcie niepowtarzalna jakość płynąca z możliwości zarządzania wszystkimi funkcjami domu lub mieszkania z poziomu autorskiej aplikacji mobilnej. Jeśli jesteś zainteresowany ofertą TECH w tym zakresie, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Wspólnie znajdziemy rozwiązania dostosowane do twoich potrzeb, byś mógł cieszyć się spokojem i komfortem podczas nadchodzącego sezonu grzewczego.