Pompy ciepła to popularne rozwiązanie wykorzystujące energię odnawialną. Można je zaplanować zarówno na etapie budowy domu, jak i w budynku już zamieszkanym.
Jest bardzo często wykorzystywana w Polsce i ma największy udział w instalacjach dopiero powstałych.
Źródłem ciepła jest grunt. Może zostać wykorzystana zarówno do dostarczenia ciepła do obiegu grzewczego, jak i domowego zbiornika gorącej wody. Jej zalety to wysoka efektywność działania, która sprawia, że pompa może stanowić jedyne źródło ogrzewania nieruchomości. Mankamentem jest to, że przy zastosowaniu wymiennika poziomego, powierzchnia działki musi być duża. Z kolei w przypadku wykorzystania sond pionowych wiercenia muszą być dość głębokie – sięgające 100 metrów.
Charakteryzuje się również wysoką wydajnością energetyczna, wyższą nawet niż pomp gruntowych.
Źródłem jest ciepła woda płynąca. Może stanowić jedyne źródło ogrzewania domu. Problemem są wysokie koszty inwestycyjne. Zewnętrznym źródłem zasilania pompy może być energia elektryczna, olej lub gaz.
Jej popularność rośnie, gdyż na starcie nie wymaga poniesienia wysokich kosztów.
Źródłem ciepła jest powietrze pobrane z zewnątrz. Dzieli się na typu powietrze-powietrze (transport ciepła do wewnątrz) oraz powietrze-woda (ciepło transportowane do obiegu grzewczego i zbiornika z gorącą wodą). Pompę powietrzną można wykorzystywać w każdych warunkach. W tym wypadku konieczne jest jednak wyposażenie nieruchomości w inne, dodatkowe źródło ogrzewania, które będzie wspomagało pracę pompy lub ją zastępowało w okresie największych różnic temperatur w środku, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Zaleca się łączenie takiej pompy ciepła z układami niskotemperaturowymi np. ogrzewaniem podłogowym.
Na rynku dostępne są także pompy ciepła hybrydowe, które stanowią kombinację energii ze źródła odnawialnego i tradycyjnego i różnią się między sobą w zależności od zastosowanych rozwiązań.
Pompy ciepła to rozwiązanie bardzo popularne za granicą. Szacuje się nawet, że w Szwajcarii co trzeci budynek mieszkalny jest zasilany właśnie pompą ciepła. Na tak dużą popularność pomp bez wątpienia wpływają liczne zalety montażu. Mogą się one różnić w zależności od zastosowanego rozwiązania. Najważniejsze wymieniamy poniżej.
Pompa składa się z kilku głównych elementów. Pierwszy z nich to wymiennik, którego głównym zadaniem jest pozyskanie ciepła (z wody, gruntu albo powietrza). Kolejny element to sprężarka, a trzeci to kolejny wymiennik – tym razem do oddawania ciepła, wykonany ze stali szlachetnej. Czwarty to zawór rozprężony. System z pompą ciepła składa się z dolnego źródła ciepła, jednostki pompy ciepła oraz górnego źródła ciepła, czyli systemu dystrybucji ciepła w budynku. Dolne źródło ciepła powinno się charakteryzować możliwie stałą oraz wysoką temperaturą, a także dużą pojemnością cieplną.
Mechanizm działania wszystkich pomp ciepła jest podobny, gdyż wykorzystują one bardzo popularne zjawisko związane z gazami. Kiedy dochodzi do sprężenia gazu, jego temperatura wzrasta. Z kolei w momencie rozprężenia gazu dochodzi do pochłonięcia z otoczenia dużej ilości ciepła. Sprężarka jest kluczowym elementem pomp ciepła. To właśnie dzięki niej czynniki grzewczy krąży wewnątrz pompy ciepła. Kiedy gaz paruje, odbiera ciepło z otoczenia i skraplając się, przekazuje je do instalacji. Innymi słowy, pompa ciepła to maszyna, która wymusza przepływ z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej.
Pompę ciepła można wykorzystać zarówno do ogrzewania domu, jak i c.w.u. Może pracować jako samodzielne źródło ciepła lub w układzie hybrydowym. Najlepiej zaplanować montaż na etapie budowy domu. Dzięki temu można uniknąć wielu przeróbek oraz wykorzystać cały potencjał nowoczesnej instalacji.
To pytanie bardzo często nasuwa się w związku z dość dużym kosztem inwestycyjnym. Do wymiany istniejącego systemu grzewczego na pompę ciepła dochodzi najczęściej podczas remontu kotłowni czy gruntownej termomodernizacji.
Co ważne, pompy powietrze-woda nie wymagają prac zmiennych związanym z wykonaniem dolnego źródła. W dodatku są w stanie odbierać ciepło z powietrza, którego temperatura spada poniżej zera, (nawet do -20°C!). Aby pompa ciepła mogła przynieść spodziewane rezultaty, musi jednak zostać odpowiednio dopasowana do specyfiki budynku.
Taka pompa ciepła może być jedynym źródłem ogrzewania domu lub współpracować z dodatkowymi urządzeniami. Łatwo można podłączyć do instalacji np. kolektory słoneczne czy kominek z płaszczem wodnym. Pompa ciepła może także współpracować z kotłem gazowym, olejowym lub na paliwo stałe.
Ważnym czynnikiem, który wpływa na sprawność pompy jest termomodernizacja. Nawet większy dom, ale za to prawidłowo zaizolowany łatwiej ogrzać pompą ciepła niż mniejszy, ale o gorszych parametrach przewodzenia ciepła.
Termoizolacja decyduje również o kwestii doboru urządzenia, czyli jego mocy i wielkości, a to determinuje koszty całej instalacji. Im mniejsze będą straty ciepła, tym szybciej zwraca się inwestycja w pompę ciepła. Nakłady poniesione na ocieplenie domu mają realne przełożenie na oszczędności. Zapotrzebowanie na ciepło zależy od powierzchni, materiału użytego do budowy ścian, rozmieszenia drzwi, okien i wielu innych czynników.
Urządzeniami wykorzystującymi odnawialne źródła energii także można efektywnie zarządzać, wykorzystując nowoczesne sterowniki do pomp ciepła naszej firmy. Dzięki sterownikom można osiągnąć zarówno wysoki komfort cieplny, jak i wysoką sprawność urządzenia. Wśród nich są sterowniki do pompy ciepła powietrze-woda oraz gruntowe. Urządzenia mają duże czytelne wyświetlacze ułatwiające nadzór nad instalacją oraz estetyczną obudowę. Zakresem obsługiwanych funkcji w przypadku urządzeń jest różny w zależności od modelu sterownika.
Duże możliwości pomp ciepła oraz niższe ceny powodują, że coraz więcej inwestorów życzliwym okiem spogląda na ten rodzaj instalacji. Pompy ciepła mają bowiem wiele zalet. Pozwalają znacząco ograniczyć koszty ogrzewania, a energia pochodząca do ich zasilania pochodzi ze źródeł odnawialnych. Obecne czynniki chłodzące znajdujące się w wymiennikach również można zaliczyć do ekologicznych. Pamiętajmy o tym, że optymalny efekt działania można uzyskać wtedy, kiedy wszystkie elementy są właściwie dobrane i wykonane przez profesjonalistę.
Zobacz pełną ofertę sterowników do energii odnawialnej: https://www.techsterowniki.pl/k/sterowniki-do-energii-odnawialnej
Brak komentarzy