Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji – na co zwrócić uwagę?

Porady   |   Dom energooszczędny   |   22.07.2024

Czy montaż pompy ciepła wiąże się z zakupem nowej instalacji grzewczej i generalnym remontem? Może jedyna możliwa opcja to wybór pompy jeszcze na etapie budowy domu? W żadnym wypadku! Nowoczesne urządzenie będzie z powodzeniem funkcjonować również w starszych domach, grunt to właściwe dobranie parametrów systemu i poprawne podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć podczas łączenia pompy z danym systemem grzewczym i jakich błędów uniknąć!

W skrócie:

  • Przed podłączeniem pompy ciepła do istniejącej instalacji warto przeprowadzić audyt energetyczny, aby zidentyfikować nieszczelności i ocenić zapotrzebowanie cieplne budynku.
  • Pompy ciepła najlepiej współpracują z instalacjami niskotemperaturowymi, ale mogą być również dostosowane do instalacji wysokotemperaturowych za pomocą odpowiednich technologii, takich jak system ulepszonego wtrysku pary.
  • Podłączenie pompy ciepła do starszych instalacji może obejmować współpracę z innymi urządzeniami grzewczymi, jak kotły gazowe czy kolektory słoneczne, co zwiększa elastyczność systemu.
  • Warto zainwestować w inteligentne sterowniki, które umożliwiają łatwe zarządzanie instalacją grzewczą, zdalną kontrolę i optymalizację kosztów ogrzewania.

Spis treści:

Po pierwsze: audyt energetyczny!
Pompa ciepła i jej tryby pracy
Pompa ciepła a stara instalacja
Pompa ciepła – kompatybilność z innymi urządzeniami
Pompa ciepła do istniejącej instalacji – jakie korzyści?
Zaufaj ekspertom!

Po pierwsze: audyt energetyczny!

O ile w przypadku świeżo wybudowanego lokum, z reguły nie musisz martwić się o nieszczelność przegród czy niewystarczające ocieplenie, o tyle w starszych budynkach kwestie te mogą stanowić istotny problem. Dlatego też zanim zdecydujesz się na zainwestowanie w pompę ciepła, zadbaj o przeprowadzenie profesjonalnego audytu energetycznego – zwłaszcza jeśli budynek był w przeszłości modernizowany.

W ten sposób wykryjesz jego słabe punkty i dowiesz się, które parametry wymagają ewentualnej poprawy – np. nieszczelne drzwi i okna, powstawanie mostków cieplnych itd. To wreszcie najlepszy sposób na dopasowanie mocy urządzenia nie tylko do swoich potrzeb cieplnych, ale także charakteru samego lokum. Przydadzą się tutaj m.in. projekt budynku, dotychczasowe rachunki, informacje dotyczące zwyczajów cieplnych domowników, a także ich trybu życia w domu.

Pompa ciepła i jej tryby pracy

Nowoczesne pompy ciepła służą przede wszystkim do ogrzewania w trybie niskotemperaturowym, w ten sposób działają najwydajniej. Z kolei większość starych instalacji grzewczych została zaprojektowana do ogrzewania wysokotemperaturowego i przystosowana do kotłów na paliwo stałe. Mimo tej różnicy pompa ciepła do starej instalacji może zostać podłączona poprawnie i skutecznie – ważne, by zlecić to zadanie profesjonalnej firmie. W takiej sytuacji wyróżnia się 3 podstawowe tryby pracy pompy ciepła:

  • tryb monowalentny,
  • tryb monoenergetyczny,
  • tryb biwalentny.

W pierwszym przypadku pompa ciepła staje się jedynym źródłem ciepła. W drugim przypadku także, jednak przy spadku temperatury poniżej określonego poziomu, by zapewnić komfort cieplny domownikom, musi być wspomagana grzałkami elektrycznymi. Tryb biwalentny z kolei zakłada połączenie dwóch metod ogrzewania: pompy ciepła oraz np. tradycyjnego kotła – pierwsze urządzenie działa do momentu, w którym temperatura spada poniżej wyznaczonej granicy, wtedy automatycznie załącza się to drugie.

Pompa ciepła a stara instalacja

Podczas podłączania pompy ciepła do istniejącej instalacji kluczowy będzie sposób rozprowadzania ciepła w budynku. Pompa ciepła współpracuje najlepiej z ogrzewaniem podłogowym oraz grzejnikami panelowymi. Istniejąca już w budynku instalacja to jednak mogą być również żeliwne grzejniki starego typu. Oto do jakich instalacji może zostać podłączona nowoczesna pompa ciepła:

  • instalacja wysokotemperaturowa – tutaj z reguły stosuje się system ulepszonego wtrysku pary, który polega na podziale obiegu czynnika na dwie ścieżki: część odparowanego czynnika przekształca się w parę i w tej postaci jest wstrzykiwana w połowie cyklu do sprężarki, co pozwala uzyskać wyższe temperatury na wyjściu.
  • CWU (ciepła woda użytkowa) – instalacja wodociągowa z reguły pozostaje bez zmian; wystarczy, że kocioł gazowy lub bojler zostanie zamieniony na pompę ze zbiornikiem do podgrzewania.
  • instalacja niskotemperaturowa – najkorzystniejsze z możliwych rozwiązań; tego rodzaju instalacja – zostawiona np. po kotle – na pewno będzie nowsza i lepiej przystosowana do zainstalowania pompy ciepła.

dom_energooszczedny

Podłączenie pompy ciepła do starej instalacji:

  • Sprawdź standard energetyczny budynku.
  • Zmniejsz straty ciepła.
  • Dobierz parametry pompy ciepła.
  • Zleć montaż urządzenia fachowcom.
  • Rozważ inwestycję w system inteligentnych sterowników.

Pompa ciepła – kompatybilność z innymi urządzeniami

Pompa ciepła to urządzenie, które będzie kompatybilne z innymi urządzeniami grzewczymi. Kocioł gazowy, kolektory słoneczne, kominek z płaszczem wodnym lub powietrznym – te wszystkie systemy ogrzewania sprawdzą się jako działające w tandemie z pompą ciepła. Najczęściej jednak zdarza się, że podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji w praktyce oznacza połączenie jej z kotłem gazowym lub piecem na pellet – to stosunkowo najbardziej popularne źródła ciepła w ostatnim czasie.

Pompa ciepła do istniejącej instalacji – jakie korzyści?

Jak podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji wpłynie na twoje życie codzienne? Z pewnością zaoszczędzisz na wymianie całej instalacji grzewczej. Byś jednak mógł w pełni wykorzystać potencjał wydajnej obsługi nowego systemu, warto rozważyć montaż inteligentnego sterowania. Zyskasz nie tylko wygodną, intuicyjną obsługę, ale także opcję zdalnej kontroli oprogramowania, możliwość łatwego sterowania poszczególnymi zaworami i różnicowania temperatury zgodnie z preferencjami i wreszcie zwiększysz swoje szanse na redukcję kosztów ogrzewania! Inteligentne sterowniki TECH to profesjonalne urządzenia elektroniczne, dzięki którym możesz wygodnie zarządzać instalacją grzewczą, w której pracuje więcej niż jedno źródło ciepła. Sterownik dwóch obiegów grzewczych świetnie sprawdzi się w przypadku instalacji, która współgra z urządzeniem wykorzystującym odnawialne źródła energii, jak chociażby pompa ciepła.

Zaufaj ekspertom!

Inteligentne sterowniki TECH dają wiele możliwości złożenia pojedynczych urządzeń w jeden, wydajnie działający system. Gwarantują mniejsze straty ciepła i jeszcze większy komfort zarządzania. Nowoczesna pompa ciepła podłączona do starej instalacji nie stanowi tutaj żadnej przeszkody – wystarczy dobrać odpowiednie sterowniki. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, skontaktuj się z nami!

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Dom energooszczędny, czyli jaki? Wskaźniki i wymagania

Dom energooszczędny, czyli jaki? Wskaźniki i wymagania

Rozwijająca się branża budowlana to coraz szersze spektrum możliwości w zakresie oszczędnego i inteligentnego zarządzania energią. Niższe opłaty, mniejszy ślad węglowy - coraz więcej osób decyduje się na wybudowanie energooszczędnego domu lub modernizację według zasad ekologicznego budownictwa pasywnego. Co kryje się pod pojęciem budynku energooszczędnego, jakie są jego zalety i w jakim stopniu wpływa ono na środowisko naturalne?

Zobacz więcej
Listwa PS-10: Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Listwa PS-10: Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Inteligentny dom zaczyna się od ogrzewania, w systemie Sinum odpowiada za to listwa PS-10. To precyzyjny i wydajny sterownik zaworów termoelektrycznych, który stanowi podstawę systemu zarządzania ogrzewaniem. Listwa PS-10 jest prosta w obsłudze, zapewnia komfortową temperaturę w każdym pomieszczeniu i pozwala na obniżenie zużycia energii cieplnej.

Zobacz więcej
Kopie zapasowe: Kluczowy element zarządzania systemem Sinum

Kopie zapasowe: Kluczowy element zarządzania systemem Sinum

Tworzenie regularnych kopii zapasowych jest kluczowym elementem zarządzania każdym systemem informatycznym, gwarantując bezpieczeństwo danych i ciągłość działania. Centrala umożliwia tworzenie kopii zapasowych w formacie .tar, co jest archiwum skompresowanym zawierającym konfigurację centrali. Kopia zapasowa może być użyta do szybkiego przywrócenia konfiguracji centrali do stanu z poprzedniego zapisu.

Zobacz więcej