Najważniejsze dla komfortu odczuwanego w pomieszczeniach są dwa parametry: temperatura i wilgotność powietrza. Są one od siebie zależne. Wraz ze wzrostem temperatury jej wilgotność powinna spadać. W przeciwnym razie możemy się spodziewać, że na ścianach w pomieszczeniach pojawi się pleśń oraz grzyby. Wilgotność powietrza nie jest wartością stałą, lecz zmienia się w zależności od wielu czynników, w tym także pory roku. W ciepłe dni lata osiąga średnio 50%, podczas kiedy zimą spada nawet do 20%. Ma to ścisły związek z aurą na zewnątrz. Opady deszczu zwiększają jego wilgotność, natomiast ogrzewanie pomieszczeń zimą sprawia, że poziom wilgotności jest coraz niższy, co z kolei sprzyja powstawaniu infekcji górnych dróg oddechowych. Jakie parametry uważane są za wzorcowe? Poniższa grafika prezentuje najważniejsze wytyczne.
Wskaźniki temperatury będą się różnić w zależności m.in. od przeznaczenia pomieszczenia. Nie od dziś wiadomo, że lepiej, kiedy w sypialni panuje niższa temperatura, gdyż sprzyja to spokojniejszemu wypoczynkowi w nocy. Wyższa jest potrzebna w łazience, byśmy wychodząc spod prysznica, nie odczuli nadmiernego chłodu.
Skoro już wiemy, jaką temperaturę należy utrzymywać w domu, to czas, by zadać sobie pytanie, jak dążyć do jej osiągnięcia. Skutecznym rozwiązaniem jest inwestycja w automatykę domową. W zestawach zarówno do ogrzewania podłogowego, jak i grzejnikowego są regulatory pokojowe, które nie tylko precyzyjnie mierzą poziom temperatury, ale też pozwalają na jej różnicowanie w zależności od pory dnia, typu pomieszczenia i aktywności domowników. Poziom odczuwalnego komfortu jest różny u różnych osób, a regulatory pozwalają dopasować temperaturę do potrzeb.
Więcej o tym, jak wyregulować temperaturę w sypialni, jakie dobrać rozwiązania oraz porady dotyczące budowania mikroklimatu w sypialni zawarliśmy w artykule: Regulator pokojowy czy czujnik – co wybrać do montażu w pomieszczeniach?
Przeczytaj także: Jak temperatura w pomieszczeniach wpływa na ludzkie zdrowie oraz Chcesz być zdrowy? Nie przegrzewaj pomieszczeń
Wietrzenie pomieszczeń nie daje zadowalających efektów? Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska wilgotność powietrza w pomieszczeniach negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Najważniejsze skutki przedstawia poniższa grafika.
Jednym z najprostszych sposobów jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Można również zainwestować w lampy solne, świece czy rośliny, które oczyszczają powietrze. To proste rozwiązania, które można wykorzystywać na co dzień.
Do tej listy warto dodać trzy rozwiązania systemowe:
Więcej wskazówek znajdziesz w naszym artykule: Jak zadbać o mikroklimat we wnętrzu
W naszej ofercie mamy dwa w pełni funkcjonalne urządzenia, które zadbają o dobrą jakość powietrza w pomieszczeniach. Pierwsze z nich, generator ozonu OTS-15, jest programowalnym urządzeniem mechaniczno-elektrycznym do ozonowania pomieszczeń, które pozwoli utrzymać wysokie standardy higieny w obiektach usługowych. Urządzenie może być wykorzystywane do pracy przez cały rok. Stanowi bardzo dobry sposób na to, by poprawić mikroklimat we wnętrzu i pozbyć się pleśni, grzybów i wirusów z otoczenia. Urządzenie jest programowalne. Użytkownik sam może zdecydować, jak długo będzie ono pracować oraz jakie będzie stężenie ozonu. Można również skorzystać z automatycznych ustawień (urządzenie samo dobierze parametry, gdy wskażemy długość pomieszczenia, jego szerokość i wysokość). Dla bezpieczeństwa w czasie pracy ozonatora oraz dwie godziny po jej zakończeniu pomieszczenie powinno stać puste.
Drugie z nich to sterylizator powietrza SPT-31 inox, urządzenie, którego skuteczność bazuje na zastosowaniu promieniowania UV-C o długości fali 253,7 nm. Idealnie sprawdzi się do wykorzystania tam, gdzie konieczny jest najwyższy poziom sterylności. Sterylizator zwalcza bakterie i wirusy. W trakcie pracy urządzenia można przebywać w pomieszczeniu, ponieważ proces sterylizacji nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.
Oprócz sterylizatorów i ozonatorów na rynku dostępne są nawilżacze powietrza, które również poprawiają mikroklimat we wnętrzu. Podczas ich pracy powstaje para wodna, która następnie jest równomiernie rozpylana w pomieszczeniu w postaci mgiełki. Niektóre urządzenia znów są połączeniem 2w1. Jednocześnie oczyszczają i nawilżają powietrze, by we wnętrzu panowały idealne warunki.
Temperatura i wilgotność powietrza są najistotniejszymi czynnikami warunkującymi mikroklimat wnętrza, a on z kolei w znaczący sposób wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie czy poziom skupienia. Warto zatroszczyć się o tę kwestię w sposób kompleksowy. Domowa automatyka, której elementem są regulatory pokojowe, zadba o temperaturę powietrza i pozwoli ją różnicować w zależności od potrzeb.
Zapoznaj się z pełną ofertą urządzeń TECH Sterowniki: https://www.techsterowniki.pl/
Brak komentarzy
Powodów wadliwego działania instalacji grzewczej może być wiele. Poznaj te najważniejsze i dowiedz się, jak rozwiązać problem.
Zobacz więcejMontaż instalacji grzewczej w nowym budynku mieszkalnym czy też remont tej już istniejącej najczęściej wiąże się z wymianą grzejników na nowe. Oprócz nich do sprawnego działania systemu potrzebne są także dodatkowe akcesoria. Jakie? Przede wszystkim zawory i bezprzewodowe siłowniki elektryczne.
Zobacz więcejSprawna wentylacja jest niezbędna w każdym domu. Jakie kryteria, zgodnie z prawem, musi spełniać? Na jaki typ wentylacji warto się zdecydować?
Zobacz więcej