Wraz z początkiem października i spadkiem temperatury na zewnątrz zazwyczaj zaczynamy intensywniej ogrzewać pomieszczenia w naszym domu. Jeśli jesteśmy posiadaczami kotła grzewczego wyposażonego w inteligentną automatykę, to z pewnością jego praca będzie sprawniejsza i ekonomiczniejsza. W razie wystąpienia niespodziewanej awarii warto jednak wiedzieć, jak określić jej przyczynę i przywrócić prawidłowe działanie sterownika. Na łamach naszego bloga prezentujemy 8 najczęściej spotykanych alarmów oraz usterek związanych z pracą sterowników do kotłów, z którymi możemy mieć do czynienia w okresie grzewczym. Fachowych porad na temat prawdopodobnych przyczyn awarii oraz sposobów ich diagnozowania udziela dział serwisowy firmy TECH Sterowniki.
Dla zrozumienia najważniejszych kwestii dotyczących obsługi sterowników do kotłów ważna jest znajomość 3 terminów związanych z ich pracą, które definiujemy poniżej.
Każdy sterownik firmy TECH Sterowniki jest wyposażony w funkcję „praca ręczna” dostępną w menu podstawowym.
Jeżeli jedno z urządzeń podłączonych do sterownika nie działa w trybie pracy automatycznej, podstawową czynnością, którą należy wykonać, jest wejście do menu i próba uruchomienia urządzenia w celu diagnozy. Jeżeli urządzenie działa w trybie pracy ręcznej (np. wentylator), to prawdopodobnie zarówno sterownik, jak i urządzenie są sprawne, a problem tkwi w ustawieniach. Jeżeli nie potrafimy samodzielnie rozwiązać problemu, możemy skorzystać z funkcji „ustawienia fabryczne”, którą opisujemy w następnym punkcie.
Każdy sterownik firmy TECH jest wyposażony w funkcję „ustawienia fabryczne”, dostępną w menu podstawowym.
Po zatwierdzeniu funkcji „ustawienia fabryczne” zostają przywrócone wszystkie ustawienia, które zostały zmienione przez użytkownika od momentu załączenia stanu fabrycznego, np. konfiguracje pracy pomp, nastawy pracy podajnika wentylatora itp.
Każde urządzenie wykonawcze (np. pompa obiegowa, wentylator, podajnik paliwa), podłączone do urządzenia firmy TECH Sterowniki, jest zasilane napięciem 230 V. Można je załączyć bezpośrednio do gniazdka (np. za pomocą kabla zasilacza komputerowego), w celu sprawdzenia jego działania.
Poniżej prezentujemy najczęstsze problemy, z którymi możemy mieć do czynienia w trakcie obsługi sterowników kotłowych. Jakie czynności możemy wykonać samodzielnie, by przywrócić prawidłowe działanie sterownika, a kiedy musimy skorzystać z pomocy serwisu? Dowiecie się z dalszej części artykułu.
Alarm związany z brakiem odczytu informacji z czujnika (czujnik nie musi być uszkodzony).
Alarm związany z przegrzewaniem układu sterowania wentylatorem.
Jeżeli po wykluczeniu powyższych czynników problem wciąż występuje, wtedy jego przyczyną mogą być uszkodzone elementy w sterowniku. W takiej sytuacji konieczna jest naprawa urządzenia w serwisie.
Alarm związany z brakiem odczytu sygnału z czujnika hallotronu, który sprawdza pozycję szuflady (tłoka)
Jeśli nie działa zarówno wentylator, jak i podajnik w trybie pracy automatycznej, to w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy urządzenia można załączyć w trybie pracy ręcznej.
Jeżeli po podłączeniu zworki uda się uruchomić podajnik i nadmuch, należy wymienić termik na nowy.
Wentylator nie załącza się w trybie pracy automatycznej.
Sterownik nie załącza pompy obiegowej CO.
Jeżeli nie mamy pewności, czy konfiguracja jest prawidłowa możemy przywrócić urządzeniu ustawienia fabryczne.
Pompa w trybie letnim domyślnie jest włączona na stałe i nie wyłącza się mimo osiągnięcia zadanej temperatury CWU. Zapobiega to przegrzewaniu się kotła w tym trybie.
Sterownik nie załącza pompy CWU.
Jeżeli nie mamy pewności, czy konfiguracja jest prawidłowa, to możemy przywrócić urządzeniu ustawienia fabryczne.
Jak mówi kierownik serwisu p. Zbigniew Mitoraj:
Użytkownicy naszych sterowników popełniają dwa podstawowe błędy.Po pierwsze, w okresie gdy nie używają kotła zapominają o wypięciu wtyczki zasilającej z sieci elektrycznej – w tym okresie jest najwięcej wyładowań atmosferycznych, które mogą uszkadzać nasze urządzenia. Po drugie zbyt późno wykonują przeglądy przed sezonem grzewczym.
To często prowadzi do awarii. Czasami problemy są na tyle poważne, że jedynie osoba, która ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie, może je rozwiązać. Innym razem wystarczy zmienić konkretne parametry pracy sterownika kotłowego czy przywrócić ustawienie fabryczne, by urządzenie zaczęło działać prawidłowo.
Przeczytaj także: W czym może Ci pomóc dział serwisowy firmy TECH Sterowniki
Problemy związane z pracą urządzeń firmy TECH Sterowniki można zgłaszać zarówno w okresie trwania gwarancji, jak i po jej zakończeniu. Zgłoszenia serwisowe są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 16 (od kwietnia do sierpnia), a od września do marca od 7 do 20 w dni robocze oraz od 9 do 12 w sobotę. Odpowiedzi na pytania związane z działaniem lub serwisem urządzeń firmy TECH Sterowniki można uzyskać:
dziękuję za zainteresowanie moim problemem, ponieważ, pomimo uciążliwości, da się z tym problemem żyć, z naprawą sterownika poczekam do zakończenie sezonu grzewczego
Prosimy o kontakt z naszym działem serwisowym: https://www.techsterowniki.pl/pl/serwis/zgloszenia-serwisowe/
u mnie niestety K1P resetuje się co jakiś czas, najpierw pojawia się „fala” na ekranie, wtedy czasem wystarczy dotknięcie wyświetlacza, i mamy reset,czasem też urządzenie resetuje się w pełni samodzielnie, ostatnio zauważyłem dwukrotnie, że urządzenie „zgubiło” nastawy korekty powietrza, mam tylko cichą nadzieję, że dotrwam jakoś do końca sezonu grzewczego
Potrzebowalibyśmy więcej danych, żeby szczegółowo odpisać. Zachęcamy do prywatnego kontaktu. Generalnie jest tak, że w sterownik po osiągnięciu zadanej temperatury przechodzi w stan podtrzymania i w tym stanie co jakiś czas wykonuje przedmuch (w kotłach z podajnikiem również podawane jest paliwo) co uniemożliwia wygaśnięcie. Czas pracy wentylatora, jak i przerwę pomiędzy kolejnymi cyklami przedmuchu można skorygować.
Co to może być , ustawiam temperaturę na piecu przykładowo na 48 stopni , i mimo że piec ma tą temperaturę to od czasu do czasu załącza dmuchawę jakby temperatura była niższa niż się ustawiło , dlatego cały czas piec grzeje mocniej niż się ustawiło .
Jak zachować równowagę między komfortem cieplnym a oszczędnościami na ogrzewaniu? Sprawdź proste sposoby, które w tym pomogą.
Zobacz więcejJeśli chcesz w tym roku zaoszczędzić na ogrzewaniu, to już dziś pomyśl o automatyce. Wybierz system grzewczy, który będzie najbardziej odpowiadał twoim potrzebom i steruj nim tak, jak chcesz.
Zobacz więcejPoznaj 10 najczęściej powtarzanych mitów na temat ogrzewania i zarządzania nim. Czy Ty też w nie wierzysz?
Zobacz więcej