Rozważne sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym to klucz do uzyskania pożądanego komfortu cieplnego i oszczędności. Najprościej taki efekt można uzyskać, montując siłowniki elektryczne do grzejników, a następnie zarządzając ich pracą. Żeby system działał efektywnie, grzejniki muszą być przede wszystkim sprawne. Jeśli w naszym domu niektóre z nich są bardzo gorące, podczas gdy inne letnie, a powodem nie jest zapowietrzenie to znak, że być może nastawienie wstępne nie jest prawidłowe. Aby odpowiednio ustawić ilość napływającej wody do grzejników, wykonuje się tzw. kryzowanie, czyli regulację wstępną
Jedną z czynności, którą powinien wykonać każdy specjalista montujący instalację grzewczą jest regulacja przepływu wody w grzejnikach poprzez odpowiedni dobór nastaw. Regulacja kryzy w zaworze termostatycznym wynika ze zjawiska, że woda zwykle płynie tam, gdzie napotyka najmniejszy opór, a następnie powraca do kotła. Skutkiem nieprawidłowego przepływu wody w instalacji, czyli inaczej braku zrównoważenia hydraulicznego, będzie niedogrzanie lub przegrzanie pomieszczeń.
Aby temu zapobiec wykonuje się regulację zaworu termostatycznego, tzw. kryzowanie grzejnika. Polega ono na ujednoliceniu przepływu wody w grzejnikach, które są w różnym stopniu oddalone od źródła ciepła.
W latach 90. kryzowanie grzejników polegało na tym, że między zaworem a kaloryferem montowano podkładkę z małą dziurką, przez co woda płynęła w grzejnikach znacznie wolniej. Potem podkładki zastąpiono termozaworami, które również mają funkcję kryzowania, zwaną „wstępną regulacją”.
Jak pisaliśmy wyżej, nastawy wykonuje się, aby stłumić przepływ wody w jednym miejscu, a zwiększyć intensywność w drugim. W tym celu należy dokonać regulacji, zdejmując z zaworu kołpak ochronny lub głowicę.
Wstępne kryzowanie grzejnika polega na obracaniu pierścieniem, co powoduje ograniczenie maksymalnego wysuwu pręta. Aby wykonać kryzowanie grzejników, należy podnieść pierścień nastawczy, obrócić go do miejsca, w którym wartość nastawy znajdzie się naprzeciwko punktu odniesienia, a następnie zwolnić pierścień.
Najmniejsze wysunięcie pręta jest równoznaczne z najmniejszym przepływem wody. W efekcie im większa wartość kryzowania zostanie ustawiona, tym woda będzie wolniej przepływała przez zawór, nawet jeśli będzie on w pełni otwarty.
Po dokonaniu kryzowania zamykanie i otwieranie zaworu działa jak dawniej, ale nie uzyskamy już pełnego otwarcia. W praktyce regulacja przepływu wody w grzejnikach polega najczęściej na eksperymentalnym zmniejszaniu przepływu wody w najcieplejszych grzejnikach. W efekcie dzięki regulacji zaworu termostatycznego więcej wody trafi do tych grzejników, które były najchłodniejsze.
Kryzowanie jest bardzo pomocne w przypadku niedogrzania jednego lub kilku grzejników. Stanowi jednak dopiero wstęp do realnych możliwości grzejnika dzięki prawidłowej regulacji zaworu termostatycznego. Największe pole manewru dają sterowniki grzejnikowe, a dokładnie możliwość zarządzania pracą siłowników grzejnikowych tak, by w każdym pomieszczeniu panowała optymalna temperatura.
Siłowniki grzejnikowe, dzięki ogromnemu postępowi technologicznemu stały się urządzeniami wygodnymi i funkcjonalnymi. Innowacyjne rozwiązania są oparte o elektronikę w samym zaworze i mogą być centralnie sterowane drogą radiową z osobnego urządzenia. Jak ustawić odpowiednią temperaturę? Bezprzewodowe sterowniki grzejnikowe to rozwiązania, które kuszą oszczędnościami ze względu na możliwość idealnego dopasowania temperatury do własnych upodobań.
Urządzeniami przeznaczonymi do montażu na grzejnikach są bezprzewodowe siłowniki elektryczne, modele STT-868 i STT-869. W połączeniu z czujnikami lub regulatorami oraz sterownikiem głównym, poprzez otwieranie lub zamykanie zaworu grzejnikowego, wpływają na temperaturę w pomieszczeniach.
Siłownik elektryczny jest sterowany przez system, dzięki któremu nie musimy martwić się jak ustawić termostat na grzejniku. Sprzyja on także oszczędności energii i utrzymaniu wysokiego komfortu cieplnego. Siłownik elektryczny jest kompatybilny ze sterownikami do ogrzewania grzejnikowego WiFi 8S, WiFi 8S P, ST-16S WiFi oraz listwami do ogrzewania podłogowego serii L-4, L-8 i L-9r.
WiFi 8S, WiFi 8Sp, ST-16S WiFi – wygodne sterowanie siłownikami elektrycznymi
Urządzenia takie jak WiFi 8S, WiFi 8Sp, ST-16S WiFi umożliwiają utrzymywanie temperatury na stałym poziomie w strefach grzewczych.
Bezprzewodowy sterownik grzejnikowy WiFi 8S wyznacza potrzebę dogrzania strefy na podstawie pomiaru aktualnej temperatury otrzymanej od regulatora lub czujnika. Urządzenie może zarządzać aż 8 różnymi strefami przy pomocy: 8 czujników lub regulatorów temperatury: c-mini, cl-mini, c-8r, R-8b,R-8b PLUS, R-8s PLUS, R-8pb PLUS, R-8pz PLUS, R-8z, F-8z. Sterownik WiFi 8S posiada wbudowany moduł internetowy. Po konfiguracji połączenia internetowego system grzejnikowy może być obsługiwany przez Internet. Wystarczy tylko wcześniej zarejestrować konto na emodul.eu.
ST-16S to natomiast sterownik ogrzewania grzejnikowego do obsługi 16 stref. Posiada panel wykonany z 2 mm szkła, duży, czytelny, kolorowy wyświetlacz oraz wbudowany czujnik temperatury. ST-16S WiFi to sterownik nadrzędny. Innymi słowy, bez względu na rodzaj regulatora czy czujnika pokojowego za jego pośrednictwem można edytować parametry poszczególnych stref.
Zarówno WiFi 8S, jak i ST-16S WiFi to urządzenia, dzięki którym termostaty grzejnikowe można obsługiwać szybko i sprawnie. Poniżej przedstawiamy różnorodne możliwości zmian temperatury za pomocą tych dwóch urządzeń.
Efektywne zarządzanie pracą zamontowanych na grzejnikach siłowników za pomocą WiFi 8S, jak i ST-16S WiFi wymaga rejestracji w sterowniku czujnika lub regulatora pokojowego, a następnie rejestracji siłownika.
W przypadku WiFi 8S po montażu siłownika termoelektrycznego i jego kalibracji należy wybrać numer strefy, w której chcemy zarejestrować dany termostat grzejnikowy, a następnie zaznaczyć opcję: Głowice/Rejestracja. Przycisk rejestracji na sterowniku musi zostać naciśnięty w ciągu 120 sekund od wyboru opcji Rejestracja. W przypadku ST-16S WiFi synchronizacja następuje poprzez aktywowanie funkcji Rejestracja w menu sterownika ST-16S WiFi.
W menu obydwu sterowników można zaprogramować działanie siłowników elektrycznych. Aktywacja funkcji SIGMA pozwala na płynne sterowanie zaworem grzejnikowym. Użytkownik ma możliwość ustawienia minimalnego i maksymalnego zamknięcia zaworu – oznacza to, że stopień otwarcia i zamknięcia zaworu nigdy nie przekroczy danych wartości. Ponadto użytkownik może regulować zakres, który określa, przy jakiej temperaturze pomieszczenia zawór zacznie się przymykać oraz otwierać.
Gorsze samopoczucie, a także znacznie częstsze choroby to skutki przebywania zarówno w niedogrzanych, jak i przegrzanych pomieszczeniach. Klucz stanowi odpowiednia regulacja przepływu wody w grzejnikach. Jeśli zauważymy różnice w temperaturze grzejników to przyczyną mogą okazać się opory hydrauliczne. Dokonanie wstępnej nastawy nie jest trudne i można ją wykonać samodzielnie. Prawdziwe sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym zaczyna się dopiero wtedy, gdy zamontujemy nowoczesny system sterowania. Sterowanie grzejnikami przez Internet jest bardzo proste i wygodne. Dokonując regulacji, warto tylko pamiętać o tym, że optymalna temperatura jest inna w zależności od przeznaczenia pomieszczenia.
Funkcja przewietrzanie będzie najpierw dostępna w module internetowym do obsługi sterowników do ogrzewania strefowego. Jeśli funkcjonalność będzie wprowadzona do urządzenia nadzorującego to oczywiście będzie możliwa aktualizacja oprogramowania.
Dziękuję za odpowiedź.
Czy funkcja „przewietrzanie” będzie dotyczyć tylko nowych sterowników, czy będzie też możliwy upgrade oprogramowania starszych sterowników?
Na dzień dzisiejszy do wietrzenia możemy użyć czasowego obniżenia temperatury zadanej w pomieszczeniu. Dorabiana jest funkcja „PRZEWIETRZANIE” dla sterowników obsługujących grzejnikowe siłowniki elektryczne.
Czy jest możliwość „zablokowania” termostatu tak, aby np. po otwarciu okna nie grzał grzejnik? (wietrzenie pokoju w zimie).
Zarządzane bezprzewodowo siłowniki grzejnikowe zapewniają pełną kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniach. Zobacz przykładowe zestawy składające się z dostępnych urządzeń, które razem tworzą efektywny system sterowania ogrzewaniem grzejnikowym.
Zobacz więcejDziś można zautomatyzować i zdalne kontrolować wiele procesów zachodzących w domach. Montaż systemów do sterowania grzejnikami zapewni oszczędną pracę instalacji, przyjemne ciepło i wygodę obsługi.
Zobacz więcejKiedy warto zdecydować się na wymianę, a kiedy wystarczy po prostu naprawa? Jak wykonać prace krok po kroku, by system mógł pracować efektywnie?
Zobacz więcej