Ogrzewanie podłogowe w stosunku do grzejnikowego ma tę zaletę, że jest praktycznie niewidoczne, dlatego jego montaż znacząco ułatwia aranżację wnętrz. Pytanie, jaki materiał wybrać, by podkreślić walory estetyczne pomieszczenia i jednocześnie zachować bezpieczeństwo?
Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że nie każdy materiał nadaje się na podłogę, pod którą znajdują się wodne czy elektryczne ogrzewanie podłogowe. Ograniczenie jest związane przede wszystkim z tym, że różne materiały zachowują się inaczej pod wpływem ciepła. Właśnie dlatego podstawą jest, by wybrany materiał był w dużym stopniu odporny na działanie wysokich temperatur i dobrze przewodził ciepło. Nie ma jednak takich zaleceń, że na podłodze można położyć tylko płytki, drewno czy panele. Ważne, by materiał spełniał kluczowe kryteria. W innym wypadku ryzykujemy, że odkształci się pod wpływem ciepła lub np. pęknie, a całe ogrzewanie podłogowe nie będzie pracować efektywnie.
To oczywiście jedna z częściej wykorzystywanych opcji ze względu na szybkość ułożenia, przystępną cenę oraz estetyczny wygląd. To jednocześnie materiał trwały, który będzie dobrze się prezentował przez długie lata. Na rynku są oczywiście dostępne panele podłogowe, które można ułożyć na podłodze z ogrzewaniem podłogowym. Zwykle mają one specjalne oznaczenia, które informują, że jest to materiał, który nie odkształci się pod wpływem ciepła. Panele są bezpieczniejszym rozwiązaniem w przypadku pracy z ogrzewaniem podłogowym wodnym, gdyż takie ogrzewanie nagrzewa się wolniej. Jest więc znacząco mniejsze ryzyko ewentualnych uszkodzeń w przypadku skoku temperatur.
To wariant, który swoją drogą wydaje się najbezpieczniejszy i najczęściej wybierany. Płytki doskonale przewodzą ciepło i są odporne na wysokie temperatury. Można je ułożyć praktycznie w każdym pomieszczeniu w domu: w salonie, w kuchni, w łazience. W pomieszczeniach bez ogrzewanej podłogi płytki będą wywoływać uczucie zimna, a na podłogówce pozwolą odczuć przyjemne ciepło w trakcie kontaktu stóp z podłożem.
Ogrzewanie podłogowe zapewni nie tylko odpowiedni komfort cieplny, ale również będzie systemem efektywnym, jeśli wyposażymy go w inteligentną automatykę. W naszej ofercie dostępnych jest aż 6 różnych kompletnych zestawów do sterowania ogrzewaniem podłogowym. Funkcjonalnych, estetycznych i łatwych w montażu.
Sprawdź: https://www.techsterowniki.pl/k/sterowniki-do-ogrzewania-podlogowego
Wszystko zależy od tego, jakie są nasze preferencje. Z pewnością warto wypróbować nasz darmowy, dostępny na stronie konfigurator systemów, który pozwala w kilku krokach przygotować kompletny zestaw urządzeń potrzebnych do sprawnego działania systemu w zależności od liczby pomieszczeń, ich układu czy sposobu montażu.
Sprawdź możliwości, jakie daje konfigurator systemów: https://www.techsterowniki.pl/konfigurator-systemow/pl/typ
Żeby ogrzewanie podłogowe przyniosło korzyści w postaci oszczędności, musi być wykonane fachowo, przez specjalistów. O tym, jakich błędów należy unikać, pisaliśmy w artykule: 10 błędów popełnianych w trakcie montażu podłogówki. Ważne jest odpowiednie przygotowanie, montaż, a także wyposażenie w automatykę, która pozwoli sprawnie sterować systemem. Warto także zadbać o dobry materiał na posadzkę, by był trwały, a jednocześnie dobrze pasował do aranżacji wnętrz.
Brak komentarzy
Jakie możliwości regulacji dają bezprzewodowe systemy zarządzania ogrzewaniem podłogowym? Dowiedz się więcej i przejmij kontrolę nad podłogówką w swoim domu.
Zobacz więcejGrzejniki w domach pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. Dowiedz się, na jakie czynniki zwrócić uwagę przy ich wyborze, by stały się ozdobą pomieszczeń.
Zobacz więcejRegulatory pokojowe wyróżniają się precyzją pomiaru, nowoczesnym designem i łatwą obsługą. Poznaj najważniejsze rodzaje i funkcje regulatorów temperatury.
Zobacz więcej