Wielu inwestorów zastanawia się, czy taniej będzie pozostawić włączone ogrzewanie przez 24 h/dobę przez 7 dni w tygodniu, czy jednak go wyłączać. Dla komfortu oznacza to tyle, że podwyższenie temperatury powyżej wymaganej będzie skutkować stratą energii.
Prawdą jest, że nagrzanie pomieszczenia, w którym czasowo wyłączono ogrzewanie oznacza konieczność pracy z większą mocą, niż wtedy, kiedy pomieszczenie nie zostanie wychłodzone. Ma to swoje logiczne uzasadnienie. W czasie ponownego rozpoczęcia grzania, źródło ciepła ma do wykonania dodatkową pracę – musi dostarczyć dodatkową energię po to, by podnieść w nim temperaturę, a będzie to ta ilość energii, która wcześniej została wytracona przy schładzaniu pomieszczenia.
Jeśli zależy nam na oszczędnościach, to zgodnie z założeniami fachowców powinniśmy obniżyć temperaturę, gdy jest ona zbyt wysoka lub w sytuacji, kiedy nie ma nas w domu. Ważne jest, by zmiany można było wprowadzić szybko, czyli aby móc sprawnie obniżyć temperaturę, a następnie równie szybko ją podnieść. Tylko w takiej sytuacji oszczędności będą naprawdę zauważalne.
Jak wiadomo, założeń tych nie spełnimy w sposób mechaniczny.
Musimy w tym celu wykorzystać programowalne termostaty. Dzięki nim jesteśmy w stanie nawet z dużym wyprzedzeniem zaplanować czas, kiedy ogrzewanie będzie pracować na nieco niższych parametrach, ale za to takich, które dalej gwarantują uzyskanie pełnego komfortu cieplnego.
W celu obniżenia temperatury w pomieszczeniach można wykorzystać specjalne regulatory pokojowe. Jeśli jesteś poza domem lub leżysz wieczorem w łóżku, ogrzewanie wszystkich pomieszczeń do komfortowych temperatur nie jest potrzebne. Najlepiej zaprogramować ogrzewanie z pomocą timera.
Inwestując w programowalny termostat, można wygodnie i szybko sterować ogrzewaniem. Technologia ta pozwala użytkownikom zaplanować automatyczne zwiększanie poziomu ogrzewania, gdy się budzą lub wracają do domu pod koniec dnia. Większość urządzeń umożliwia przechowywanie w pamięci i powtarzanie codziennych ustawień, a także możliwość ręcznej zmiany parametrów w razie potrzeby.
Najbardziej energooszczędne podejście to zaprogramowanie systemu ogrzewania tak, by włączał się dokładnie wtedy, kiedy jest rzeczywiście potrzebny. Nowoczesne termostaty pozwalają na ustawienie różnych temperatur o różnych porach dnia, a także zaprogramowanie osobnego harmonogramu na weekendy. Dom traci energię wolniej, gdy temperatura w nim spadnie poniżej normalnego poziomu, ale ogrzewanie nie jest wyłączone całkowicie. Im dłużej dom jest nieogrzewany, tym więcej energii później zużywa, gdy grzejnik pracuje w swoim normalnym trybie.
Warto zwrócić uwagę na niezwykle istotną kwestię związaną z ogrzewaniem domu, a mianowicie jego termomodernizację.
Utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniach w ciągu doby jest sensowne, jeśli dom ma solidne ocieplenie. Dlaczego? O tym, ile energii trzeba zużyć do ogrzewania pomieszczeń, decyduje poziom strat ciepła. Termostat będzie odpowiednio współpracował z kotłem, by w łatwy sposób utrzymać zadaną temperaturę.
Z drugiej strony, jeśli dom nie spełnia wymogów energooszczędności, to musisz się liczyć z większymi opłatami związanymi z większymi stratami ciepła. Innymi słowy w budynkach o słabym ociepleniu utrata ciepła przez ściany będzie znacząca. Kocioł będzie musiał pracować bardzo intensywnie. To niezwykle istotna kwestia – mieszkając w dobrze ocieplonym domu rachunki na energię okażą się naprawdę znacznie mniejsze. Izolacja poddasza, ścian i podłóg pozwoli uzyskać lepsze efekty.
Warto pamiętać o tym, że straty ciepła wynikają z różnicy między temperaturą, jaka panuje na zewnątrz budynku, a tą jaką staramy się utrzymać w jej wnętrzu. Im większe są straty, tym ciężej jest utrzymać komfortową temperaturę, ponieważ potrzeba więcej energii do ogrzania pomieszczeń.
Ogrzewanie podłogowe wyróżnia się dużą bezwładnością cieplną, dlatego też raczej za rzadkość trzeba byłoby uznać sytuację, w której będzie ono włączane w chłodne dni późnym latem. Ogrzewanie podłogowe raczej pracuje ciągle od jesieni do późnej wiosny. I zazwyczaj przez cały okres grzanie jest utrzymywane na tym samym poziomie. Kolejna kwestia dotyczy rodzaju kotła. Oczywiście na grzejnikach warto zamontować termostaty, gdyż pozwolą one znacznie sprawniej regulować temperaturę w pomieszczeniach.
Kolejna ważna kwestia, gdy mówimy o utrzymywaniu komfortowej temperatury to zabezpieczenie przed przeciągami. Takie prace są tanie i można się ich podjąć samodzielnie. Przykładowo możesz uszczelnić przestrzenie wokół okien pianką, którą kupisz w markecie budowlanym. Dodatkowo możesz wykorzystać inne sposoby na oszczędzanie energii, o których pisaliśmy we wpisie: Jak oszczędzać ciepło - 10 sposobów na niższe rachunki za ogrzewanie. Nieużywane pomieszczenia mogą pochłaniać dużo ciepła, a także zwiększać ilość zimnego powietrza, które przechodzi do pozostałych pomieszczeń. Zamykając je, zminimalizujesz ten efekt, a także upewnisz się, że ciepło z twojej nieruchomości nie ucieka do tego pomieszczenia.
Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa, ponieważ temat ma tyle zmiennych, że nie sposób go jednoznacznie podsumować. Latem ogrzewanie wody może stanowić prawie 20% rocznych rachunków, więc możliwość wyłączenia grzejnika na trzy miesiące radykalnie obniży Twoje koszty. Inaczej też wygląda sytuacja, kiedy mówimy o domu, w którym panuje wilgoć. Z całą pewnością natomiast warto pomyśleć o urządzeniach do regulacji temperatury i poziomu ciepła w domu, by móc wpływać na komfort cieplny w zależności od potrzeb.
Jesli chciałbyś sprawdzić, jak mógłby wyglądać Twój zestaw do sterowania ogrzewaniem, skorzystaj z konfiguratora: https://www.techsterowniki.pl/konfigurator-systemow/pl/typ
Brak komentarzy
Z roku na rok wzrasta zainteresowanie inteligentnymi instalacjami. Dlaczego warto w nie inwestować?
Zobacz więcejWykorzystanie urządzeń sterujących pozwala znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania budynków publicznych i obiektów komercyjnych. Poznaj dedykowany przedsiębiorcom system sterowania grzejnikami SINUM Bussines.
Zobacz więcejRozważne zarządzanie ogrzewaniem jest jednym z głównych sposobów na ograniczenie zużycia energii w budynkach różnego typu. Dowiedz się więcej na temat wdrażania innowacyjnych rozwiązań i poznaj najnowsze trendy w branży energetycznej.
Zobacz więcej