Jedną z charakterystycznych cech inteligentnego domu jest to, że większość rzeczy, takich jak zarządzanie pracą regulatorów do grzejników, włączanie i wyłączanie oświetlenia, czy otwieranie i zamykanie bramy odbywa się automatycznie. Są jednak pewne sytuacje, których system nie jest w stanie przewidzieć. Wtedy można zmienić ustawienia manualnie. Szybciej i praktyczniej byłoby jednak, gdyby pewne funkcje można było uruchomić także za pomocą komend głosowych. Sam trend nie jest całkiem nowy, ponieważ od lat sterowanie głosowe jest dostępne chociażby na smartfonach. Jednak dopiero w ostatnich latach zaczął być wykorzystywany także w innych branżach.
Inteligentny dom powinien reagować na komendy głosowe. W przypadku nowoczesnego systemu sterowania ogrzewaniem firmy TECH Sterowniki teraz jest to możliwe. A wszystko dzięki asystentom głosowym. System zarządzania ogrzewaniem może współpracować zarówno z Amazon Alexą, jak i Asystentem Google, a ty możesz się cieszyć z wygodnego zarządzania ogrzewaniem całego domu.
Asystent Google umożliwia sterowanie różnymi urządzeniami i podłączonymi obiektami poprzez zadawanie pytań i wypowiadanie komend. Możesz obniżyć lub podwyższyć temperaturę wtedy, kiedy chcesz i wprowadzić zmiany w swoim harmonogramie dnia. Asystent Google jest dostępny bezpłatnie w aplikacji mobilnej na smartfony i tablety (Android i iOS) oraz na następujące urządzenia: Google Home i Google Home mini.
Jeśli korzystasz ze smartfona z oprogramowaniem Android, prawdopodobnie posiadasz już narzędzie, które obsługuje komendy głosowe w aplikacji Asystent Google. Wykorzystując aplikację internetową, możesz sterować domem za pomocą komend głosowych bez potrzeby zakupu głośnika. Każdy, kto ma w swoim domu głośnik – Google Home, nie potrzebuje z kolei mieć nawet przy sobie smartfona, by kontrolować temperaturę w domu. Umieszczony w odpowiednim miejscu głośnik zrozumie polecenie głosowe z dowolnego miejsca.
Niezależnie od tego, czy chcesz obniżyć, czy podwyższyć temperaturę, teraz możesz to zrobić dzięki sterowaniu za pomocą Asystenta Google. Zdaniem wielu głośnik mobilny Google Home Mini to doskonałe urządzenie do sterowania inteligentnym domem. Asystent Google jest rozwiązaniem wbudowanym w głośniki Google Home i Google Home mini.
Każde polecenie możesz wywołać na dwa sposoby.
To serwis przetwarzania mowy, który znajduje się w chmurze na serwerach firmy Amazon. Sama nazwa „Alexa” została wybrana jako nawiązanie do starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej. Alexa, dzięki zdolności do interakcji głosowych, odpowiada na pytania, kontroluje i wpływa na pracę różnych urządzeń. Lista poleceń oraz pytań, które można skierować do Alexy, ciągle się wydłuża.
Najpopularniejszymi produktami Amazona z wbudowaną asystentką głosową są: Amazon Echo, Echo Dot oraz Amazon Tap. Zdecydowanie najbardziej zaawansowanym urządzeniem spośród wymienionych trzech modeli głośników jest Amazon Echo. Urządzenie pracuje przewodowo i posiada dedykowany zasilacz. W jego wnętrzu znajdują się aż dwa głośniki audio: niskotonowy oraz wysokotonowy. Dodatkowo można go podłączyć do zewnętrznego zestawu audio. Firma Amazon nie poprzestaje jednak na rozwoju i produkcji własnych urządzeń z systemem Alexa, ale stawia także na implementację Alexy w produktach innych firm.
Głośnik z Alexą łączy się z chmurą Amazona bezprzewodowo za pomocą WiFi. W trybie normalnej pracy głośniki pozostają w uśpieniu. Aby je uaktywnić, wystarczy wypowiedzieć słowo „Alexa” lub nacisnąć specjalny przycisk znajdujący się na obudowie. Po chwili można rozpocząć komunikację głosową z Alexą. Mowa jest przesyłana do serwisów Amazona, a w chmurze Amazona uruchamiany jest mechanizm rozpoznawania mowy. Jeśli wypowiedziane słowa zostaną poprawnie rozpoznane, kolejnym etapem jest wykonanie polecenia. Gdy polecenie jest pytaniem, odpowiedź jest przesyłana do głośnika, który następnie głosem asystentki Alexy informuje o wykonaniu danego polecenia.
Asystentkę Alexę można skonfigurować z aplikacją eModul, by rozumiał polecania sterujące ogrzewaniem. Dzięki termostatom ściennym oraz grzejnikowym po wypowiedzeniu odpowiedniej komendy temperatura zostanie zmieniona zgodnie z życzeniem użytkownika. Można również włączyć lub wyłączyć bezprzewodowy siłownik elektryczny w pomieszczeniu, a także zapytać o aktualną temperaturę w danej strefie. To dodatkowa oszczędność, ponieważ czas przetwarzania informacji jest krótszy.
Poprawnie zakończony proces konfiguracji kończy się komunikatem: „eModul Smart has been successfully linked”. Teraz możesz korzystać z Alexy.
Każde polecenie, by zostało zrozumiane przez system, musi zostać wywołane poprzez odpowiednią komendę. Możesz to zrobić na dwa sposoby.
Od teraz możesz zarządzać inteligentnym systemem ogrzewania jeszcze wygodniej. Jeśli masz zajęte ręce, możesz sterować ogrzewaniem głosem. To szybsze rozwiązanie, a więc też proces zarządzania ogrzewaniem staje się efektywniejszy.