Co to jest dom pasywny?

Porady   |   Dom energooszczędny   |   27.08.2024

Ekologiczny dom, w którym lokatorzy wykorzystują naturalne ciepło pochodzące ze słońca czy gruntu, a zapotrzebowanie na dodatkową energię jest zredukowane do absolutnego minimum. Brzmi jak marzenie? Dowiedz się, co to jest dom pasywny i przekonaj się, że taka wizja wcale nie jest abstrakcyjna! W czasach, w których budownictwo energooszczędne stało się swoistą normą, domy pasywne to innowacyjne rozwiązanie, które w najbliższych latach ma szansę zdominować rynek.

Dom pasywny – co to jest i jak to działa?

W najprostszym ujęciu domy pasywne, to takie, które nie potrzebują aktywnych źródeł energii, a więc tych zasilanych paliwem nieodnawialnym jak chociażby węgiel, pellet czy gaz. Energia dostarczana jest do instalacji wyłącznie ze źródeł pasywnych: energii słonecznej, ciepła gruntu czy nawet ciepła wytwarzanego na co dzień przez samych domowników. Taki projekt to spore wyzwanie zarówno dla projektantów, wykonawców, jak i samych domowników (znaczenie ma tutaj wiele czynników, m.in. posadowienie budynku, zwarta bryła, osadzenie okien i drzwi, doskonała izolacja termiczna itd.), jednak dobry projekt, odpowiednio dobrana technologia i wreszcie jakościowe wykonanie pozwolą cieszyć się świadomością minimalnego wpływu na środowisko naturalne, niepowtarzalnym komfortem i wreszcie minimalnymi rachunkami za energię.

Parę słów o powstaniu koncepcji

Wbrew pozorom idea pasywności domów nie powstała w XXI wieku, a chwilę wcześniej. Początki koncepcji należy kojarzyć z latami 70. XX wieku i ówczesnym kryzysem paliwowym. Pierwsze podstawy budynku pasywnego opracowano w 1988 roku, a pierwszy taki budynek powstał kilka lat później w Darmstadt w Niemczech. W tym samym mieście powstał również Instytut Domów Pasywnych (PHI), który zajmuje się opracowywaniem kryteriów konstrukcji. Polskim organem certyfikującym, który współpracuje z instytutem niemieckim jest z kolei Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej. Pierwszy certyfikowany pasywny budynek w Polsce? Smolec pod Wrocławiem, 2006 rok.

dom_pasywny

Koncepcja domów pasywnych: najważniejsze daty

  • lata 70. XX w. – kryzys naftowy i początki koncepcji domów pasywnych
  • 1988 r. – opracowanie teoretycznych podstaw projektu domu pasywnego (dr Wolfgang Feist)
  • 1991 r. – powstanie pierwszego certyfikowanego domu pasywnego na świecie w Darmstadt
  • oszczędności,
  • 2004 r. – powstanie Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej
  • 2006 r. – powstanie pierwszego certyfikowanego domu pasywnego w Polsce (Smolec)

Dom pasywny a energooszczędny – różnice

W dyskusjach dotyczących pytania, co to znaczy dom pasywny, często pojawia się również pojęcie domu energooszczędnego – te dwa terminy nie są jednak tożsame. Uzyskanie komfortu termicznego bez dostarczania jakiejkolwiek dodatkowej energii (całkowita pasywność domu) w klimacie europejskim jest dość trudne do uzyskania. Odgórnie przyjęto więc graniczne wartości zapotrzebowania na energię do ogrzewania i wentylacji, która pozwala uznać dom za pasywny. To 15 kWh/m² w skali roku w przypadku domów pasywnych oraz nie więcej niż 40 kWh/m² w skali roku w przypadku domów energooszczędnych. Jeszcze jedna istotna różnica formalna: dom pasywny określany jest standardem NF15, dom energooszczędny z kolei standardem NF40. Przede wszystkim jednak różnica między domem pasywnym i energooszczędnym dotyczy aktywnej instalacji grzewczej: ten drugi może być w nią wyposażony.

Cechy charakterystyczne domu pasywnego

Wspomniany już Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej wyróżnia kilka najważniejszych założeń, które muszą zostać spełnione, by dany budynek mógł zostać formalnie uznany za pasywny. Oto one!

  • Zwarta bryła
    Domy pasywne charakteryzują się prostą bryłą na planie kwadratu lub prostokąta oraz brakiem balkonów czy wykuszy: w ten sposób uzyskuje się nie tylko minimalne straty ciepła, ale także ułatwia ekipie budowę i minimalizuje ryzyko powstawania szczelin i mostków cieplnych.
  • Dobra izolacja termiczna
    Zewnętrzna ściana domu pasywnego powinna mieć współczynnik przenikania ciepła mieszczący się w przedziale 0,12–0,15 W/m²K, stąd bardzo często spotykana technologia dwu- lub trzywarstwowa.
  • Posadowienie budynku
    By maksymalnie wykorzystać energię słoneczną, dom pasywny powinien być zorientowany na południe (tutaj warto zastosować przeszklenia i unikać elementów zacieniających), z kolei północna ściana z reguły w ogóle nie jest wyposażona w okna.
  • Pasywne okna i ramy
    Jednym z głównych zadań okien w budownictwie pasywnym jest pochłanianie energii z zewnątrz. Współczynnik przenikania ciepła dla profili okiennych powinien wynosić nie więcej niż 0,8 W (m²K), z kolei współczynnik przenikania ciepła dla szyb maksymalnie 0,7 W (m²K).
  • Szczelność zewnętrznych powłok budynku
    Dla pasywności budynku kluczowa będzie również szczelność powietrzna ścian; rzecz dotyczy m.in. łączenia ścian szczytowych z dachem, ułożenia pokrycia dachowego, osadzenia drzwi i okien czy przerw powstałych na skutek montowania instalacji.
  • Powietrze przyjmowane z zewnątrz
    Dobrze, jeśli powietrze z zewnątrz jest doprowadzane do środka poprzez gruntowe wymienniki ciepła; w ten sposób ogrzanie powietrza w środku budynku wymaga mniej energii.
  • Powietrze oddawane na zewnątrz
    Dobrze również, jeśli dzięki specjalnym urządzeniom odzyskuje się ciepło z powietrza wypuszczanego na zewnątrz; w przeciwnym razie narażamy się na spore straty ciepła, które później musimy wygenerować w inny sposób.
  • Odnawialne źródła energii
    Do ogrzewania wody użytkowej powinno się korzystać z energii odnawialnej, którą wykorzystują m.in. pompa ciepła oraz kolektory słoneczne.
  • Automatyka i energooszczędność
    Dodatkowym sposobem zredukowania zużywanej energii w domu pasywnym jest zastosowanie systemów inteligentnego zarządzania ogrzewaniem oraz oświetleniem, które pozwolą zautomatyzować obsługę i dokładnie dopasować zużycie energii do potrzeb domowników.

dom_pasywny

Minusy domów pasywnych

Mimo licznych zalet koncepcja domów pasywnych nie jest oczywiście wolna od wad. Ze względu na południową wystawę, częsty brak okien na północnej ścianie i ogólną dążność do akumulacji jak największej ilości ciepła domy pasywne lubią się przegrzewać. Dlatego już na etapie projektowania warto zadbać o odpowiednią wentylację. Dom pasywny to także większe wymagania, które stawiamy ekipie realizującej projekt. Jeśli więc decydujesz się na taką inwestycję, dobrze będzie zatrudnić kompetentną i doświadczoną w budownictwie pasywnym firmę budowlaną.

Warto również być świadomym potencjalnych ograniczeń związanych z budową i użytkowaniem domu pasywnego: układ działki, sugerowane usytuowanie pomieszczeń czy wreszcie upodobania mieszkaniowe lokatorów to czynniki, które warto spróbować pogodzić jeszcze na etapie tworzenia projektu. Wreszcie oczywistą wadą jest również koszt budowy domu pasywnego – z reguły znacznie przekraczający koszt budowy domu w standardowej wersji. Tutaj jednak warto mieć na uwadze, że koszty jego użytkowania są znacznie niższe, a do tego dochodzą jeszcze względy ekologiczne, które są bezcenne.

Pasywny smart home

Wiesz już, co to znaczy dom pasywny, a także jaka jest różnica między domem pasywnym a tym energooszczędnym! Rozważasz budowę domu w tym standardzie? Szukasz innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym zrewolucjonizujesz swój mieszkaniowy komfort, a przy okazji zoptymalizujesz system zarządzania energią, redukując swoje wydatki? Koniecznie sprawdź nasz inteligentny system smart home Sinum. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami!

Sugerowane produkty

i-3 PLUS
i-3 PLUS
i-3 PLUS
CP-04m
CP-04m
CP-04m
EH-01
EH-01
EH-01

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy