5 błędnych nawyków podczas korzystania z regulatorów pokojowych

12.06.2017

Regulator pokojowy jest niewielkim urządzeniem elektronicznym, ale jego możliwości wpływania na komfort cieplny i rachunki za ogrzewanie są ogromne. Jak ustawić termostat pokojowy? Okazuje się, że nie każdy wie, jak to zrobić prawidłowo, a to generuje dodatkowe, zupełnie niepotrzebne koszty. Najczęstsze, błędne nawyki związane z korzystaniem z regulatorów pokojowych oraz sposoby na programowanie sterowników z korzyścią dla komfortu cieplnego i oszczędności, opisujemy poniżej.

Jak ustawić termostat pokojowy – problemy z obsługą

Ludzki organizm to mechanizm, który może samodzielnie utrzymać temperaturę na poziomie 37°C. W pomieszczeniach powinniśmy polegać na termostatach pokojowych, które odpowiednio zaprogramowane będą pracować za nas.

Wyniki badań przeprowadzonych pod przewodnictwem Marco Pritoni z Western Cooling Efficiency pokazują jednak, że często termostaty są niewłaściwie wykorzystywane przez swoich właścicieli.

5-blednych-nawykow-dotyczących-korzystania-z-regulatorow-pokojowych

Błędne nawyki związane z korzystaniem z regulatorów

Niepotrzebne straty energii często wypływają z naszych nawyków. Nawet jeśli dysponujemy odpowiednimi technologiami, aby ciąć koszty produkowanej energii, to jeśli nie wiemy jak z tych systemów korzystać, nasz wysiłek włożony w oszczędzanie pójdzie na marne.

5 najczęstszych błędów, jakie popełniamy podczas obsługi regulatora pokojowego przytaczamy poniżej. 

1. Ustawienie jednakowej temperatury zawsze i dla wszystkich pomieszczeń

Dla poczucia komfortu cieplnego kluczowe znaczenie ma odpowiednie ustawienie temperatury zadanej. Wiele osób ma jednak tendencję do przegrzewania pomieszczeń, które prowadzi do marnotrawstwa energii, a także pogorszenia samopoczucia. Chociaż komfort cieplny jest sam w sobie pojęciem względnym, to warto pamiętać o tym, że różnicowanie temperatury w zależności od przeznaczenia pomieszczenia jest korzystne dla nas, co potwierdzają badania.

W praktyce utrzymywanie jednakowej temperatury przez cały czas oznacza, że w pomieszczeniach będzie zbyt ciepło, kiedy będą puste i jednocześnie zbyt zimno, gdy domownicy w nich przebywają. Jak ustawić temperaturę na sterowniku? W definicji rozważnego korzystania z termostatu zawiera się zapewnienie komfortu cieplnego, gdy przebywamy w domu oraz oszczędzanie pieniędzy wtedy, kiedy nikogo w nim nie ma.

2. Zwiększenie temperatury zadanej, gdy na zewnątrz robi się zimno

Wiele osób ma tendencję do tego, by podkręcać temperaturę w pomieszczeniu, gdy na zewnątrz wieje silny wiatr, pada deszcz, a temperatura jest bardzo niska. Każdy, kto ma taki nawyk, musi jednak wiedzieć, że w ten sposób niepotrzebnie traci energię i pieniądze. Zmiana ustawień termostatu nie jest konieczna, ponieważ zadaniem regulatora pokojowego jest utrzymanie pożądanej temperatury bez względu na pogodę panującą za oknem.

3. Ustawienie temperatury na maksymalną, żeby szybciej nagrzać dom po dłuższej nieobecności

Powrót do domu z dłuższej podróży lub po prostu z pracy do chłodnego pomieszczenia rodzi pokusę, by maksymalnie podkręcić termostat pokojowy i jak najszybciej zapewnić sobie z powrotem komfortową temperaturę. Dzieje się tak dlatego, że niektórym wydaje się, że regulacja temperatury przypomina jazdę samochodem (im mocniej naciskasz stopę na gaz, tym szybciej osiągniesz prędkość).

Różnica jednak polega na tym, że termostat nie kontroluje szybkości, z jaką pomieszczenie się nagrzewa, ale dąży do uzyskania temperatury zadanej. Innymi słowy, gwałtowne zwiększenie wskazań temperatury na termostacie nie przynosi efektów, a dodatkowo może się skończyć przegrzaniem pomieszczenia.

4. Całkowite wyłączenie ogrzewania przed wyjściem do pracy oraz dłuższym wyjazdem

Wielu ludzi, którzy wyjeżdżają w podróż, całkowicie wyłącza ogrzewanie. To nie jest niestety dobry pomysł. Temperatura, która spadnie w chłodne dni do niepokojąco niskiego poziomu zwiększa ryzyko pojawienia się pleśni, pęknięć oraz wilgoci. Dodatkowo ponowne ogrzanie pomieszczeń po powrocie do domu odbędzie się znacznie większym kosztem.

5. Praca wyłącznie na ustawieniach fabrycznych z obawy przed rozregulowaniem urządzenia

Niektórzy ludzie żywią przekonanie, że programowalny termostat jest zbyt skomplikowany, by dokonywać zmian ustawień fabrycznych. Wielu spośród tych, którzy mają programowalny termostat, rzadko lub nigdy nie zmienia jego ustawień, ponieważ nie wiedzą do końca, jak to robić. W rzeczywistości nie jest takie trudne, a pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania w ciągu roku nawet 15% energii! Co więcej, dzięki aplikacji na telefon, można zdalnie kontrolować termostat za pomocą aplikacji, umożliwiając regulację ogrzewania z dowolnego miejsca na Ziemi.

Programowanie termostatu dla większych oszczędności

Jak ustawić regulator pokojowy? Większość termostatów ma możliwość wstępnego zaprogramowania temperatury w zależności od pory dnia czy codziennych aktywności. Wskazania temperaturowe można dopasować do swoich potrzeb. Różne możliwości planowania pracy regulatorów pokojowych firmy TECH Sterowniki przedstawia poniższa grafika.

Programowanie temperatury z regulatorami firmy TECH Sterowniki

O najpopularniejszych, dostępnych modelach regulatorów firmy TECH Sterowniki można przeczytać w artykule: Regulatory pokojowe firmy TECH – prezentacja najpopularniejszych modeli

Regulatory programowane a oszczędności

Nowoczesne, kolorowe regulatory pokojowe obsługują wiele praktycznych funkcji pozwalających zwiększyć komfort cieplny oraz sporo zaoszczędzić. Warto zwrócić uwagę na regulatory pokojowe ST-290 i ST-292, które zostały wzbogacone o nowe, praktyczne funkcje:

  • OPTIMUM START – regulator samodzielnie dobiera optymalny czas załączenia kotła, by zachować właściwy komfort cieplny. W ten sposób pomieszczenie jest dogrzane do optymalnej temperatury we właściwym czasie.
  • GRZANIE/CHŁODZENIE – możliwość opcjonalnego zarządzania urządzeniami do ogrzewania lub chłodzenia.

Dodatkowo regulator ST-292 posiada czujnik temperatury podłogi. W gestii użytkownika pozostaje jedynie określenie maksymalnej i minimalnej wartości tej temperatury. Jak ustawić regulator pokojowy? Proces programowania każdego z urządzeń sterowniczych może być nieco inny, dlatego też warto przed dokonaniem regulacji przeczytać instrukcję termostatu pokojowego, by dowiedzieć się, jakie czynności trzeba wykonać w pierwszej kolejności, a jakie później.

A oto kilka wskazówek dotyczących programowania termostatów pokojowych, które pozwolą stworzyć najlepszy harmonogram ogrzewania dla Twojego domu:

  • obniż temperaturę 20 lub 30 minut przed wyjściem z domu;
  • włącz ogrzewanie na 20 do 30 minut, zanim dotrzesz do domu;
  • zmniejsz temperaturę na godzinę przed snem;
  • każdego ranka zwiększ temperaturę na 30 minut przed wstaniem z łóżka.

Dzięki temu w czasie kiedy jesteśmy w domu, temperatura będzie komfortowa, a w czasie snu lub pobytu poza domem można będzie sporo zaoszczędzić. Dodatkowo możliwość korzystania z aplikacji eModul pozwoli kontrolować temperaturę w domu także w czasie podróży. Dzięki temu nie będziesz odczuwać stresu, jeśli zapomniałeś włączyć nowy harmonogram przed wyjściem do pracy czy wyjazdem na wakacje.

Zobacz, jak w prosty sposób można kontrolować i zmieniać parametry temperatury aż w 8 pomieszczeniach, dzięki aplikacji eModul: Steruj ogrzewaniem w swoim domu przez Internet – poznaj emodul.eu

Rozważne sterowanie przynosi same korzyści

Ogrzewanie jest jednym z największych źródeł zużycia energii w domu. Warto mieć tego świadomość. Nowoczesne regulatory pokojowe można zaprogramować z korzyścią dla swojego budżetu oraz komfortu cieplnego. Jak ustawić temperaturę na sterowniku? Warto korzystać ze wszystkich oferowanych możliwości regulatora pokojowego, w tym sterowania ogrzewaniem przez Internet. Masz późnym popołudniem spotkanie? Nie ma więc powodu, by nagrzewać pusty dom. Zapomniałeś przestawić temperaturę na niższą, a jesteś w drodze na wakacje? Naprawienie tego błędu to tylko kilka kliknięć na smartfonie.

Pełną ofertę regulatorów pokojowych firmy TECH Sterowniki można przejrzeć tutaj: https://www.techsterowniki.pl/k/regulatory-pokojowe.

Sugerowane produkty

F-2z v1
Przewodowy regulator pokojowy dwustanowy doramkowy
F-2z v1
ST-293 v2
ST-293 v2
ST-293 v2
ST-283
Regulator pokojowy dwustanowy
ST-283
T-3.1
Przewodowy regulator pokojowy dwustanowy - dawniej ST-299 v3
T-3.1
ST-297z v2
ST-297z v2
ST-297z v2

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Proste sposoby, by zacząć oszczędzać na ogrzewaniu od zaraz

Proste sposoby, by zacząć oszczędzać na ogrzewaniu od zaraz

Jak zachować równowagę między komfortem cieplnym a oszczędnościami na ogrzewaniu? Sprawdź proste sposoby, które w tym pomogą.

Zobacz więcej
Jak zdalnie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach?

Jak zdalnie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach?

Dzięki aplikacji eModul teraz możesz zdalnie sterować ogrzewaniem grzejnikowym lub podłogowym. Dowiedz się, jakie zyskasz możliwości.

Zobacz więcej
Najnowocześniejsze rozwiązania w sterowaniu grzejnikami

Najnowocześniejsze rozwiązania w sterowaniu grzejnikami

Dziś można zautomatyzować i zdalne kontrolować wiele procesów zachodzących w domach. Montaż systemów do sterowania grzejnikami zapewni oszczędną pracę instalacji, przyjemne ciepło i wygodę obsługi.

Zobacz więcej