Brak projektu w trakcie wykonywania jakiejkolwiek instalacji grzewczej bywa katastrofalny w skutkach. W przypadku ogrzewania podłogowego rozprowadzenie, a także ukształtowanie rur grzewczych musi być dopasowane do parametrów wody zasilającej w instalacji, grubości wylewki, materiału posadzki czy zapotrzebowania na ciepło.
Ważna jest dokumentacja rzeczywistego przebiegu rur grzewczych na planie pomieszczenia, zwłaszcza w strefach między pokojami, pod oknami i przy ścianach.
Znając rzeczywiste wymiary pętli, można uniknąć ich przypadkowego uszkodzenia przy późniejszym montażu ogrzewania podłogowego, np. mocowaniu listew progowych czy innych elementów, które wymagają wiercenia w posadzce.
Ogrzewanie podłogowe musi być wykonywane we właściwej kolejności. Jego montaż powinien się rozpocząć po rozprowadzeniu innych instalacji, inaczej może dojść do uszkodzenia przewodów grzejnych, jak i pozostałych elementów instalacji. Montaż szafek oraz rozdzielaczy powinien nastąpić jeszcze przed ułożeniem rur. Skrzynkę rozdzielacza ogrzewania podłogowego należy zamontować możliwie blisko ogrzewania podłogowego, a nie w oddalonej kotłowni. Warto pamiętać o tym, że całej instalacji ogrzewania podłogowego nie da się wykonać, gdy dom jest na etapie stanu surowego otwartego. Dopiero zamontowane okna i drzwi pozwalają unikać przeciągów w czasie wiązania jastrychu. Dzięki temu świeża wylewka nie jest narażona na zbyt mocne wysychanie powierzchni.
Problemów mogą przysporzyć także źle wykonane roboty budowlane.
Przed przystąpieniem do montażu ogrzewania podłogowego wpierw podłoże musi zostać odpowiednio przygotowane. Jakie najczęściej popełniane błędy niosą ze sobą przykre konsekwencje?
Niedbałe przygotowanie podłoża przed montażem ogrzewania podłogowego, pominięcie etapu wyrównania i oczyszczenia sprawia, że płyty izolacji termicznej nie będą dobrze przylegały i nie zapewnią stabilnego oparcia płycie jastrychu, co może prowadzić do jej pęknięcia. W miejscach załamania wylewki istnieje ryzyko, że będą pękać rury grzejne. Pochyłe podłoże z kolei wymaga różnic w grubości wylewki na powierzchni kondygnacji. Dlatego też tak ważne jest wypoziomowanie podłoża przed ułożeniem izolacji.
Rury grzejne tworzą tzw. obieg grzejny, którego długość nie powinna przekroczyć 100 m w zależności od średnicy wykorzystywanych rur.
W trakcie montażu ogrzewania podłogowego trzeba więc dopilnować, aby instalator nie wykonał dłuższych obiegów grzewczych. Co ważne pętle rur podłogówki muszą być układane w jednym odcinku bez połączeń. Połączenia są dopuszczalne w przypadku uszkodzenia rur i zastosowania złączek naprawczych do zaprasowania, dopuszczonych do zalewania betonem.
Takie punkty są strategiczne, gdyż na połączeniach osadzają się zanieczyszczenia, co skutkuje usterkami. Niedostosowanie się do instrukcji powoduje wzrost oporów hydraulicznych, skutkując niedogrzaniem fragmentów podłogi.
Rury grzewcze, w których ma płynąć woda muszą być solidnie przymocowane do podłoża: na warstwie styropianu należy ułożyć specjalną folię, wyposażoną w siatkę kotwiącą, do której przytwierdza się rury przy pomocy właściwych klipsów dostępnych w systemie od danego producenta ogrzewania.
Dodatkowo, jeśli w skład instalacji wchodzą miedziane elementy, to rur nie powinno się układać bezpośrednio w betonie, gdyż mogą ulec korozji. Rury miedziane muszą zostać zabezpieczone dodatkową warstwą tworzywa sztucznego. Alternatywą jest wykorzystanie rur z innego materiału: tworzywa sztucznego czy wielowarstwowych. Warto stawiać na produkty wysokiej jakości, które dają gwarancję, że nie ulegną uszkodzeniu.
Podłoga, w której zatopione są rury grzewcze, wymaga wykonania odpowiedniej dylatacji. Płyta grzejna rozszerza się pod wpływem ciepła rur, dlatego też konieczne jest zamontowanie szczelin dylatacyjnych.
Brak takich szczelin lub wykonanie ich jedynie w posadzce zamiast na całej grubości wylewki może prowadzić do powstania rys i pęknięć. Ważne jest takie ułożenie rur pętli grzewczych, by dylatacje ich nie przecinały.
Jednym z ostatnich etapów montażu ogrzewania podłogowego jest zalanie rur grzewczych jastrychem. Na tym etapie powinniśmy nadzorować pracę betoniarzy, by nie doszło do uszkodzenia rur grzewczych, ani zalania szczelin czy listew dylatacyjnych.
Aby beton mógł się dobrze związać, nie można dopuścić do nadmiernego wysychania powierzchni. Po około 21 dniach trzeba wstępnie wygrzać jastrych, dzięki czemu zostaną z niego usunięte resztki zalegającej wilgoci.
Niestety nie każdy materiał nadaje się na wykończenie podłogi, na której zamontowano ogrzewanie. Stąd kwestia tego, jaki materiał będzie najlepszy na podłogę jest jednym z kluczowych pytań o instalację wodnego ogrzewania podłogowego.
Przykładowo zmiana z płytek ceramicznych na panele podłogowe będzie prowadzić do dwukrotnego zmniejszenia mocy grzewczej, a to z kolei do niedogrzania pomieszczeń w czasie niskich temperatur zewnętrznych. Często stosowanym w takim wypadku rozwiązaniem jest zwiększenie temperatury zasilania, co nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może prowadzić do uszkodzenia instalacji, jak również samego pokrycia podłogowego.
Jeszcze przed wylaniem jastrychu instalację trzeba napełnić wodą, a po kilku godzinach lub nawet dobie sprawdzić, czy ciśnienie w niej nie spadło nadmiernie. Na tym etapie łatwiej zlokalizować przeciek i go usunąć niż po zalaniu przewodów betonem.
Zdarza się, że instalatorzy rezygnują z tej czynności lub wpuszczają do instalacji zamiast wody powietrze. Źle wykonana próba ciśnieniowa może mieć poważne konsekwencje. Dopiero wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że układ jest szczelny, możemy przystąpić do wykonania warstwy wylewki. W razie niewykrytej nieszczelności może dojść do poważnego uszkodzenia instalacji, a jej naprawa będzie trudna i kosztowna.
W czasie montażu ogrzewania podłogowego błędem jest ograniczanie się do najprostszych rozwiązań i rezygnacja ze sterowników do zarządzania ogrzewaniem podłogowym. Zaniedbanie czynności związanych ze sterowaniem podłogówką prowadzi do strat energii, które są skutkiem dużej bezwładności cieplnej systemu.
Przeczytaj także: Regulacja ogrzewania podłogowego sposobem na większy komfort cieplny i niższe rachunki za ogrzewanie
Montaż ogrzewania podłogowego to idealne rozwiązanie dla tych, którzy kochają komfort i wygodę. Warto pamiętać jednak o tym, że jedynie dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja zapewni oczekiwane efekty. Błędy popełnione w trakcie montażu podłogówki wpływają na awaryjność i nieprawidłowe funkcjonowanie całej instalacji. Stawiając na sprawdzone rozwiązania, kompetentnych wykonawców i odpowiedzialnego producenta będzie można cieszyć się ciepłą podłogą przez wiele lat.
Brak komentarzy
W ofercie firmy TECH Sterowniki znajduje się 5 kompletnych zestawów do zarządzania pracą ogrzewania podłogowego. Jakie są ich możliwości i czym różnią się między sobą?
Zobacz więcejAby inwestycja w sterowniki zaowocowała komfortem i oszczędnościami urządzenia muszą być optymalnie dobrane, zainstalowane i eksploatowane. Dziś o kłopotach na drodze do efektywnego zarządzania ciepłem za pomocą sterowników.
Zobacz więcejAż 6 różnych serii sterowników do ogrzewania podłogowego firmy TECH Sterowniki daje odmienne możliwości zarządzania temperaturą. Przejrzyj poniższe, przykładowe zestawy i skorzystaj z konfiguratora, by przygotować zestaw dopasowany do swoich potrzeb.
Zobacz więcej