Badania zostały przeprowadzone przez Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ AGH w Miękini we współpracy z Towarzystwem Geosynoptyków GEOS. Na podstawie przeprowadzonych badań powstał raport, który tutaj prezentujemy.
W badaniu kluczowe było określenie efektywności systemu grzewczego, który został wyposażony w bezprzewodowe siłowniki elektryczne dostępne w systemie ogrzewania grzejnikowego w stosunku do efektywności systemu zarządzanego z pomocą klasycznych, ręcznych głowic grzejnikowych.
Obszarem badania były dwa jednakowe piony grzewcze budynku Domu Studenckiego „Strumyk”. Czas realizacji wyniósł 13 tygodni – od 18.01.2021 do 18.04.2021 roku.
Przeprowadzone badania miały na celu określenie efektywności pracy automatycznego systemu do zarządzania ogrzewaniem grzejnikowym. Na podstawie pomiarów udało się określić:
Przebieg tygodniowego zużycia ciepła dla poszczególnych pionów grzewczych zestawiony ze średnią temperaturą powietrza atmosferycznego przedstawiono na wykresie poniżej. Największe zużycie energii miało miejsce, w czasie kiedy na zewnątrz było najchłodniej. Najmniejsze zużycie natomiast nastąpiło w trakcie okresów cieplejszych. W okresach z wyższymi temperaturami zewnętrznymi można zauważyć bardzo dużą oszczędność energii osiągniętą w pionie obsługiwanym przez system ogrzewania grzejnikowego w stosunku do pionu porównawczego (wykres poniżej). W pionie grzewczym z zamontowanym systemem ogrzewania grzejnikowego temperatura wynosiła średnio w granicach 22–23°C.
W pionie porównawczym, gdzie nie było zamontowanych urządzeń sterowniczych, temperatura w pomieszczeniach była średnio o 1,5 stopnia wyższa. Przegrzanie pokoi w pionie porównawczym przekładało się na dłuższe czasy wietrzenia pomieszczeń (wyrażone współczynnikiem otwarcia okien). W pionie, gdzie zamontowano klasyczne głowice termostatyczne, ciepło do pomieszczenia było dostarczane pomimo otwartego okna. To z kolei miało swoje konsekwencje w postaci większego zużycia ciepła.
Z zebranych danych jasno wynika, że montaż systemu ogrzewania grzejnikowego przyczynił się do oszczędności ciepła na poziomie około 56%. Bardzo ważny wpływ na wynik miało wietrzenie pomieszczeń w trakcie działania systemu ogrzewania w pionie porównawczym. Pozostawianie przez dłuższy czas w pomieszczeniach w pełni otwartych, ręcznych głowic termostatycznych w czasie, kiedy otwarte były okna, generowało niepotrzebne straty ciepła. Kolejnym problemem zaobserwowanym w pionie porównawczym było przegrzewanie pokoi do temperatur powyżej osiąganego komfortu cieplnego. Dzięki wykorzystaniu automatyki problem udało się rozwiązać, co potwierdzają dane z pionu obsługiwanego przez system ogrzewania grzejnikowego.
Przeprowadzone badania jasno dowodzą, że wykorzystanie systemu ogrzewania grzejnikowego w budynkach przynosi realne oszczędności w zakresie zużycia energii. Analiza wskaźników z okresu 13 tygodni (od stycznia do kwietnia bieżącego roku) jest tego potwierdzeniem. Z danych wynika, że uzyskane oszczędności osiągnęły poziom 55,8% w porównaniu z kosztami, które trzeba było ponieść w pomieszczeniach bez zainstalowanej automatyki.
Montaż systemu ogrzewania grzejnikowego to nowoczesne, a przede wszystkim skuteczne rozwiązanie problemów z przegrzewaniem pomieszczeń i wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Oszczędności można uzyskać instalując go w domu, w szkołach, hotelach czy innych pomieszczeniach komercyjnych.
Aby dowiedzieć się więcej na temat działania systemu, zajrzyj na stronę: https://www.techsterowniki.pl/p/system-hotelowy
Dziękujemy Dyrekcji oraz Pracownikom Miasteczka Studenckiego AGH za umożliwienie przeprowadzenia badań nad efektywnością systemu ogrzewania grzejnikowego.
Brak komentarzy